Zboże z Ukrainy może zostać zakazane w Bułgarii. "Będziemy się wzorować na Polsce i Węgrzech"

Po tym, jak Węgry i Polska wprowadziły restrykcje dotyczące zboża z Ukrainy, podobną decyzję może wprowadzić Bułgaria. Tamtejsze kraje deklarują, że trwają już odpowiednie analizy prawne.

Bułgarski minister rolnictwa zapowiedział, że podjęto kroki w sprawie wprowadzenia zakazu importu ukraińskich zbóż do tego kraju. Bułgarzy chcą się wzorować na decyzji Polski i Węgier, bo tamtejsi rolnicy mają podobne problemy.

Zobacz wideo Kołodziejczak: PiS rozpoczął proces wyjścia Polski z UE

Jawor Gieczew, sprawujący w bułgarskim rządzie tymczasowym funkcję ministra rolnictwa powiedział miejscowym dziennikarzom, że dziś otrzyma raporty prawne dotyczące wprowadzenia w tym kraju zakazu importu zbóż z Ukrainy. We wtorek on sam wraz z ministrem gospodarki ma się udać na rozmowy do prezydenta Bułgarii Rumena Radewa w celu przedstawienia mu decyzji w sprawie wprowadzenia takiego prawa. W państwowym radiu minister Gieczew powiedział, że będzie się wzorował na zakazie który właśnie wprowadziły Polska i Węgry. Dodał, że w sytuacji gdy dwa kraje tak blisko położone w sąsiedztwie Ukrainy zakazały importu ukraińskich zbóż, może dojść do jeszcze większego nagromadzenia ich na przykład w Bułgarii.

W ostatnich miesiącach bułgarscy rolnicy wielokrotnie protestowali przeciwko zalewowi ich rynku przez ukraińskie towary rolnicze, szczególnie zboże. Wskazywano, że często miało ono przejeżdżać przez Bułgarię tranzytem, ale z powodu niskiej ceny nieuczciwi handlarze wprowadzali je nielegalnie na miejscowy rynek.

Zboże z Ukrainy zakazane w Polsce. Spotkanie w KPRM

W południe w kancelarii premiera ma dojść do kolejnego spotkanie ministrów Polski i Ukrainy na temat ukraińskiego zboża. W rozmowach uczestniczyć mają też inni przedstawiciele rządów obydwu państw. Gospodarzem spotkania ma być premier Mateusz Morawiecki. Polskie władze zabroniły w weekend importu i tranzytu wielu produktów spożywczych ze wschodu. Przedstawiciele strony ukraińskiej chcą rozmawiać o wznowieniu możliwości przewozu tranzytowego zabezpieczonych partii towaru.

Po rozmowach w stolicy Robert Telus który niedawno został mianowany na stanowisko ministra rolnictwa, ma udać się na przejście graniczne w Dorohusku.

Studia Biznes i Zielonego Poranka możecie słuchać też w wersji audio w dużych serwisach streamingowych, np. tu:

Więcej o: