Zbigniew Ziobro nęka sklepy za omijanie zakazu handlu w niedziele. Wniósł kasacje

Zbigniew Ziobro wniósł do Sądu Najwyższego kasacje do wyroków, które uniewinniły właścicieli sklepów oskarżonych o omijanie zakazu handlu w niedziele. Przedsiębiorcy otwierali w swoich placówkach m.in. kluby czytelnika i wypożyczalnie sprzętu sportowego - podaje serwis wiadomoscihandlowe.pl.
Zobacz wideo Kiedy spadną ceny żywności w Polsce?

Sprawa dotyczy trzech prawomocnych wyroków, które zapadły na południu Polski. Chodzi o supermarkety spożywcze i sklepy alkoholowe. Właściciele tych placówek mieli omijać przepisy dotyczące zakazu handlu w niedziele i święta, otwierając kluby czytelnika, punkty informacji turystycznej, biura podróży oraz wypożyczalnie sprzętu sportowego - podaje portal wiadomoscihandlowe.pl, powołując się na Prokuraturę Krajową.

Zakaz handlu w niedziele. Zbigniew Ziobro interweniuje

Sądy rejonowe uznały przedsiębiorców winnych i wymierzyły kary grzywny, po czym sądy okręgowe (druga instancja) uchyliły wyroki. "To łącznie trzy przypadki, w których wyroki teoretycznie mają potencjał wywołania lawiny" - czytamy. Serwis wyjaśnia, że gdyby taka linia orzecznicza się upowszechniła, a kolejni przedsiębiorcy zaczęli w podobny sposób uruchamiać swoje sklepy w niedziele niehandlowe, "moglibyśmy mieć do czynienia z powtórką tego, co działo się przy okazji placówek pocztowych - zaczynała od nich jedna sieć, a po kilkudziesięciu miesiącach mieli je już wszyscy".

Główny Inspektor Pracy miał wyrazi sprzeciw wobec uniewinnianiu tych przedsiębiorców i tym celu miał zwrócić się do Zbigniewa Ziobry. Jak czytamy, minister sprawiedliwości wniósł kasacje do wspomnianych wyroków sądów okręgowych.

Prokuratura Krajowa: Sklepy nie spełniały żadnego z wyjątków

- W kasacjach podnoszono m.in. że sądy odwoławcze dokonały błędnej wykładni przepisu art. 6 ust. 1 pkt 10 ustawy z dnia 10 stycznia 2018 r. o ograniczeniu handlu w niedziele i święta oraz w niektóre inne dni, wskutek czego uniewinnione zostały osoby, które wbrew zarówno literalnemu brzmieniu, jak i wykładni celowościowej przywołanego przepisu powierzały w niedziele pracę pracownikom, mimo iż prowadzone przez nie placówki handlowe nie spełniały żadnego z wyjątków, o których stanowi ustawa - wyjaśnił Łukasz Łapczyński, rzecznik prasowy Prokuratury Krajowej, w rozmowie z wiadomoscihandlowe.pl.

Więcej o: