Tanie mieszkania w Warszawie? Tylko na rządowym osiedlu. "Dbają o Polaków, zaczęli od siebie"

Okazuje się, że tanie mieszkania w Warszawie nie są mitem. Kancelaria Premiera wynajmuje je pracownikom rządu oraz urzędnikom zarówno na niższym, jak i wyższym szczeblu. - To nie są stawki rynkowe - skomentowała Hanna Gill-Piątek.

Osiedle przy ul. Grzesiuka na warszawskiej Sadybie zostało zbudowane na początku lat 90. XX wieku. Od zawsze lokale zajmowali ministrowie i wysocy rangą urzędnicy spoza stolicy. By w nich zamieszkać, potrzebna jest jedynie zgoda szefa KPRM, zwykle nadawana na rok.

Zobacz wideo Pomaska: Mechanizm dla ludzi, których nie stać na mieszkanie, to nasz priorytet

Rządowe apartamenty. Na 59 mieszkań dziewięć jest wolnych

Od 2019 r. rządowe mieszkania wynajmują także urzędnicy niższej rangi, o czym informowali dziennikarze "Rzeczpospolitej". Zgodnie z rozporządzeniem, "lokale wolne mogą służyć krótkotrwałemu pobytowi" innych osób. Jeśli lokal jest wolny, to "szef KPRM może wyrazić zgodę na jego objęcie przez osoby inne niż uprawnione: kierownikom instytucji państwowych niewymienionych w ustawie z 31 lipca 1981 r.". A "w szczególnie uzasadnionych przypadkach" szef KPRM może też zgodzić się na wynajem lokalu np. "przez osobę wykonującą zadania na rzecz KPRM". Aktualnie, na 59 mieszkań, jakimi dysponuje KPRM, dziewięć jest wolnych - donosi "Fakt". 

Ceny wynajmu na rządowym osiedlu. Elity płacą połowę taniej

Zaletą mieszkań na warszawskiej Sadybie jest nie tylko dobra lokalizacja, ale i koszt wynajmu, co zostało ujawnione przy odpowiedzi na interpelację poselską Hanny Gill-Piątek. Jak się okazuje, dla pracowników rządu stawka w tym roku wynosi 38,79 zł za mkw, z kolei dla osób niższych rangą (wspomnianych urzędników) - 46,56 zł.

"W tej sytuacji koszt wynajęcia 50-metrowego mieszkania na rządowym osiedlu to 2,3 tys. zł. Gdyby na wolnym rynku wynająć takie mieszkanie, trzeba liczyć się z kosztami rzędu 3,5 tys. zł. Jak wynika z raportu Expandera, średnia cena najmu (bez opłat licznikowych i administracyjnych) wynosi w Warszawie 70-75 zł za mkw" - wyliczają dziennikarze "Faktu".

- Służbowe mieszkania dla policjantów, wojskowych są uzasadnione. Jednak jeśli ktoś zarabia dużo powinien wynajmować mieszkania po rynkowych cenach. Te stawki, które zostały ustalone w mieszkaniach będących w zasobie KPRM rynkowe nie są - skomentowała Hanna Gill-Piątek. - Władza nie raz zapewniała, że w kryzysie dba o Polaków, ale dlaczego zaczęła od siebie? - zapytała posłanka.

Kto zajmuje mieszkania na rządowym osiedlu?

Lista osób, które zajmują mieszkania na rządowym osiedlu, jest długa. Wśród najemców są m.in.:

  • Główny Lekarz Weterynarii;
  • Zastępca Głównego Lekarza Weterynarii;
  • Główny Inspektor Jakości Handlowej Artykułów Rolno-Spożywczych;
  • Zastępca Głównego Inspektora Nadzoru Budowlanego;
  • Zastępca Prezesa Kasy Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego;
  • Pierwszy Zastępca Prokuratora Generalnego w Prokuraturze Krajowej;
  • Zastępca Prokuratora Generalnego w Prokuraturze Generalnej;
  • Zastępca Prokuratora Generalnego w Prokuraturze Krajowej.

Są także pracownicy administracji rządowej, pracownicy organów państwowych oraz parlamentarzyści.

Więcej o: