Do kiedy obowiązują maseczki w przychodniach, aptekach i szpitalach? Zbliża się ważny termin

Zbliża się ważny termin, dotyczący obowiązku noszenia maseczek w aptekach, szpitalach i przychodniach. Data zdjęcia maseczek została przełożona z powodu większego ryzyka zakażenia koronawirusem i grypą.

Maseczki ochronne pomagają zabezpieczyć się przed różnego rodzaju wirusami. Ostatnio Polacy musieli nosić je w czasie pandemii koronawirusa, którego widmo wciąż pozostaje w społeczeństwie. Z powodu wystąpienia zagrożenia epidemicznego, 23 marca w wykazie prac rządu został zamieszczony projekt rozporządzenia Rady Ministrów, który wprowadził zmiany w określonych ograniczeniach, nakazach i zakazach. M.in. znalazła się tam informacja o przedłużeniu obowiązku noszenia maseczek w szpitalach, przychodniach i aptekach.

Zobacz wideo Maseczki ochronne - nie popełniaj tych błędów

Do kiedy obowiązują maseczki w przychodniach, aptekach i szpitalach?

Jak możemy przeczytać na stronie Kancelarii Prezesa Rady Ministrów, termin obowiązkowego zakładania maseczek w przychodniach, aptekach i szpitalach mija 30 kwietnia 2023 roku. O ile termin ten nie zostanie przedłużony, to w maju będzie można wchodzić do placówek medycznych bez zasłaniania ust i nosa.

Termin był już przedłużany kilkukrotnie z powodu wysokiej liczby nowych zakażeń wirusem SARS-CoV-2 i grypy.

Szczepienia przeciw COVID-19 w Polsce

15 kwietnia Ministerstwo Zdrowia wystawiło ponad 1,7 mln skierowań na piątą dawkę przeciw COVID-19, o czym informowaliśmy w artykule poniżej. Do skorzystania z piątej dawki uprawnione są osoby, które jako drugą dawkę przypominającą przyjęły jednowalentną szczepionkę przeciw COVID-19, która nie jest stworzona pod wariant Omikron. W celu zaszczepienia się piątą dawką trzeba należeć do jednej z trzech grup:

  • seniorów, którzy ukończyli 60. rok życia;
  • osób z obniżoną odpornością;
  • osób, które mają kontakt zawodowy z chorymi na COVID-19 lub materiałem zakaźnym.

Rejestracja na szczepienie będzie przeprowadzana w taki sam sposób, jak dotychczas. Na piątą dawkę szczepionki będzie można zapisać się za pomocą Internetowego Konta Pacjenta lub e-rejestracji dostępnej na stronie pacjent.gov.pl. Możliwy jest także zapis poprzez osobiste zjawienie się w punkcie szczepień. Pacjenci mogą zarejestrować się telefonicznie za pomocą bezpłatnej infolinii Narodowego Programu Szczepień dostępnej pod numerem 989.

Więcej o: