KPO nie ma, a rząd nadal wydaje pieniądze. Państwowy fundusz wypłacił już ponad miliard złotych

Polski Fundusz Rozwoju ma wypłacić 368 mln zł prefinansowania na projekty koordynowane przez resort klimatu - podaje "Dziennik Gazeta Prawna". To tej pory państwowy fundusz wydał ponad miliard złotych. Te pieniądze mają pochodzić ze środków z KPO, których Polska wciąż nie otrzymała.
Zobacz wideo

Pieniądze z Krajowego Planu Odbudowy (KPO) dla Polski wciąż są zablokowane. Rząd w Warszawie nie spełnił wszystkich "kamieni milowych", które są niezbędne, aby Komisja Europejska odblokowała środki. Jednak to nie przeszkadza władzy, aby wydawać już pieniądze z KPO. A zdobywa je poprzez emisje obligacji Polskiego Funduszu Rozwoju, ponieważ liczy, że po odblokowaniu dostępu do unijnych pieniędzy dostanie refundację poniesionych wydatków. Przypomnijmy - KPO to środki udostępnione albo bez odsetek, albo oprocentowane symbolicznie. Natomiast wyemitowane obligacje trzeba będzie spłacić, płacąc znacznie wyższe odsetki.

Polski Fundusz Rozwoju wydaje kolejne pieniądze

W czwartek państwowy fundusz ma wypłacić 368 mln zł prefinansowania na projekty koordynowane przez Ministerstwo Klimatu i Środowiska - podaje "Dziennik Gazeta Prawna". Z kolei Ministerstwo Funduszy i Polityki Regionalnej przekazało, że Polski Fundusz Rozwoju wypłacił ok. 801 mln zł na projekty w zakresie transformacji energetycznej, rynku pracy i rolnictwa. Daje to łączną kwotę prawie 1,2 mld zł. Natomiast całoroczny plan zakłada wydatkowanie 11,5 mld zł - czytamy.

Ministerstwo Funduszy i Polityki Regionalnej wyjaśniło gazecie, że dotychczas ogłoszono konkursy w 11 inwestycjach. "Budżety inwestycji, w których zostały uruchomione konkursy, stanowią ok. 30 proc. alokacji KPO. W pierwszej połowie 2023 r. planowane jest uruchomienie naborów dla 18 kolejnych inwestycji, ich budżety stanowią ok. 31 proc. alokacji" - podkreślono.

Kiedy KPO dla Polski? Minister ds. Unii Europejskiej Szymon Szynkowski vel Sęk: Trudno coś deklarować

Kiedy Polska może uzyskać pieniądze z KPO? Minister ds. Unii Europejskiej Szymon Szynkowski vel Sęk przekazał w czwartek w Programie 1. Polskiego Radia, że kwestia ta zależy od rozpatrzenia ustawy o Sądzie Najwyższym przez Trybunał Konstytucyjny, który wyznaczył termin rozprawy na 30 maja. Minister wyraził nadzieję, że decyzja w sprawie KPO dla Polski zapadnie do końca maja. - Jest zbyt wiele warunków i zbyt wiele zmiennych, na które nie mam wpływu, żebym mógł cokolwiek w tej sprawie deklarować. Wtedy, kiedy byłby wyrok Trybunału oceniający konstytucyjność tych rozwiązań, wówczas jest możliwość złożenia wniosku i wówczas jest szansa, żeby te pieniądze pozyskać, ale co do terminów trudno coś deklarować - powiedział.

Krajowy Plan Odbudowy jest planem finansowym stworzonym przez Unię Europejską, aby pomóc państwom członkowskim w odbudowie ekonomicznej po pandemii koronawirusa. KPO obejmuje łączną pulę funduszy w wysokości 750 mld euro, z czego Polska ma prawo do skorzystania z równowartości ok. 160 mld złotych. Z tej kwoty 107 mld złotych będzie przyznawanych w postaci dotacji i 52 mld złotych w postaci preferencyjnych pożyczek.

Więcej o: