Od północy ma zostać wznowiona możliwość przewozu tranzytowego ukraińskich artykułów spożywczych. - To nie będzie tak, że konwojowany będzie każdy samochód, ale grupa kilkunastu pojazdów będzie prowadzona do miejsca docelowego: portu lub przejścia granicznego. Będą plomby elektroniczne, konwój, procedury z systemu SENT. Gdyby ktoś chciał oszukać, Ukraińcy zadeklarowali, że takie przedsiębiorstwo będzie pozbawione licencji na kolejne transporty - mówił minister rolnictwa Robert Telus. Wymienione sposoby na oszustów uwzględniono w nowelizacji rozporządzenie w sprawie towarów, których przewóz jest objęty systemem monitorowania drogowego i kolejowego przewozu towarów oraz obrotu paliwami opałowymi. Część z nich budzi jednak dużo kontrowersji.
Kontrowersyjne zwłaszcza są zapisy dotyczące system SENT, który służy monitorowania przewozu towarów wrażliwych przez Krajową Administrację Skarbową. Business Insider donosi, że zgodnie z ustawą będzie należało do niego zgłosić przewóz każdego z wymienionych na 18-puntkowej liście produktów. Bez względu na ilość. Oznacza to, że przewożąc przez granicę słoik miodu lub nawet jedno jajko - trzeba to zgłosić w systemie. Co jednak jeszcze dziwniejsze, zgłoszeniu podlegają nie tylko określone produkty importowane z Ukrainy. W SENT należy zgłosić każdy transport z zagranicy, który przewozi wymienione w ustawie produkty. Będą więc mu podlegać przykładowo: zboże z Holandii jak i miód jadącym tranzytem z Gruzji.
Dziennikarze BI dowiedzieli się, że nad rozporządzeniem pracowano w trybie ekspresowy i to niestety widać, ponieważ wiele jego punktów budzi zastrzeżenia. - Takiego bubla nie było w całej historii prawa - mówił w rozmowie z BI Piotr Sienkiewicz, dyrektor Agencji Celnej Rusak Business Services. Ministerstwo Finansów nie pozwoliło też sobie pomóc. Eksperci mieli bowiem jedynie sześć godzin na przeanalizowanie rozporządzenia i zgłoszenie uwag. Przypomnijmy, że na liście produktów objętych zakazem są: zboża, cukier, susz paszowy, nasiona, chmiel, len i konopie, owoce i warzywa, produkty z przetwórstwa warzyw i owoców, wina, wołowina, cielęcina, mleko i jego przetwory, wieprzowina, baranina, jaja, mięso drobiowe, alkohol etylowy pochodzenia rolniczego, produkty pszczele, a także żywe świnie, konie, bydło, mięso z uboju etc.