Morawiecki: "Producenci pszenicy otrzymają 1400 zł dopłaty do tony". Są konkretne warunki

"Producenci pszenicy otrzymają 1400 zł do tony pszenicy" - zapewnił premier Mateusz Morawiecki. Dopłata jest obwarowana kilkoma warunkami.
Zobacz wideo Rząd reaguje na kryzys rolniczy. Morawiecki: Chcemy dać dwa złote

"Producenci pszenicy otrzymają 1400 zł do tony pszenicy; warunkiem posiadanie gospodarstwa do 300 ha i faktury na sprzedaż pszenicy od 15 kwietnia do 15 czerwca br." - poinformował premier Mateusz Morawiecki cytowany przez Polską Agencję Prasową. 

Morawiecki o dopłatach do rolników. Padła kwota

- Problemy z jakimi mierzyli się rolnicy, były różne. Obecna sytuacja ze zbytem zboża jest problemem, którego Polska jeszcze nie doświadczyła. Dlatego Rada Ministrów podjęła szereg decyzji, które mają wesprzeć sektor rolny. Jestem przekonany, że te szczególne rozporządzenia i ustawy będą decydowały o opłacalności produkcji rolnej dla wielu gospodarstw rolnych - stwierdził szef rządu na konferencji, która odbyła się w piątek. 

W środę Rada Ministrów zajmowała się projektem rozporządzenia w sprawie realizacji przez Agencję Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa zadań związanych z ustanowieniem środka wsparcia w sytuacjach nadzwyczajnych dla sektorów zbóż i nasion oleistych, projektem rozporządzenia w sprawie szczegółowego zakresu i sposobów realizacji niektórych zadań Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa, oraz wnioskiem o reasumpcję decyzji dotyczącej podatku akcyzowego zawartego w cenie oleju napędowego wykorzystywanego do produkcji rolnej.

Efektem obrad Rady Ministrów jest nie tylko wprowadzenie dopłat do pszenicy, ale i utrzymanie dopłat do nawozów sztucznych, a także zwiększenie dopłaty do paliwa rolniczego do wysokości 2 złotych za litr oleju napędowego.

Studia Biznes i Zielonego Poranka możecie słuchać też w wersji audio w dużych serwisach streamingowych, np. tu:

Więcej o: