Iran zatrzymał tankowiec w Zatoce Omańskiej. Jest reakcja USA

Iran zatrzymał tankowiec "Advantage Sweet" pływający pod banderą Wysp Marshalla. Do incydentu doszło na wodach międzynarodowych w Zatoce Omańskiej. Marynarka Wojenna USA żąda uwolnienia statku.
Zobacz wideo Oko na świat. Konflikty USA - Iran a ceny ropy naftowej

"27 kwietnia ok. 13:15 czasu lokalnego tankowiec 'Advantage Sweet' pływający pod banderą Wysp Marshalla został przejęty przez Marynarkę Korpusu Strażników Rewolucji Islamskiej (IRGCN) na wodach międzynarodowych w Zatoce Omańskiej. Tankowiec podczas zatrzymania wezwał pomoc. 5 Flota USA monitoruje sytuację" - czytamy w oświadczeniu amerykańskiej marynarki wojennej. Statek płynął z Kuwejtu do Stanów Zjednoczonych - wynika z danych serwisu marinetraffic.com.

Iran zatrzymał tankowiec. "Nieznany statek zderzył się w Zatoce Perskiej z irańską jednostką"

Amerykanie żądają natychmiastowego uwolnienia tankowca. "Działania Iranu są sprzeczne z prawem międzynarodowym i zakłócają bezpieczeństwo i stabilność w regionie. Rząd Iranu powinien natychmiast uwolnić tankowiec" - podkreślono w oświadczeniu. "Ciągłe nękanie statków przez Iran i ingerencja w prawa żeglugi na wodach regionalnych stanowią zagrożenie dla bezpieczeństwa morskiego i światowej gospodarki. W ciągu ostatnich dwóch lat Iran bezprawnie przejął co najmniej pięć statków handlowych pływających po Bliskim Wschodzie" - czytamy. Cieśnina Ormuz jest ważnym szlakiem dla statków przewożących ropę naftową. Przepływa przez nią jedna trzecia ropy transportowanej drogą morską. Tymczasem irańska państwowa agencja informacyjna IRNA poinformowała, że zatrzymanie nastąpiło po tym, jak "nieznany statek zderzył się minionej nocy w Zatoce Perskiej z irańską jednostką, w wyniku czego kilku członków irańskiej załogi zaginęło i zostało rannych".

Iran zatrzymuje tankowce

Od 2019 roku doszło do serii ataków na żeglugę na strategicznych wodach Zatoki Perskiej. W listopadzie ubiegłego roku Iran uwolnił dwa tankowce pływające pod grecką banderą, które przejął w Zatoce Perskiej w maju w odpowiedzi na konfiskatę ropy przez Stany Zjednoczone z tankowca pływającego pod irańską banderą u wybrzeży Grecji - przypomina Agencja Reutera.

Więcej o: