Daniel Obajtek został zapytany o swoje wynagrodzenie na początku marca 2023 roku podczas wywiadu dla Radia ZET. - No proszę piętnastokrotność policzyć przez krotność (nie wiadomo, jaką krotność - red.), to na pewno nie wychodzi tyle. To jest około 100 tysięcy brutto. Netto to będzie około 45-46 tysięcy złotych - mówił wówczas prezes PKN Orlen.
Ze sprawozdania finansowego PKN Orlen wynika, że w 2022 roku Daniel Obajtek otrzymał wynagrodzenie w wysokości około 1,4 miliona złotych. Prezesowi spółki należą się jednak także dodatkowe premie. "Potencjalne należne do wypłaty" kwoty wynoszą ponad 1,1 miliona złotych.
Wynagrodzenie za 2022 rok, które można nazwać podstawowym, wynosi dokładnie 1,398 mln złotych. W 2021 roku kwota ta wynosiła 1,311 mln złotych.
W tabeli "premie potencjalnie należne Członkom Zarządu Spółki pełniącym funkcję w danym roku do wypłaty w roku kolejnym" można przeczytać, że za 2022 rok prezesowi Orlenu przysługuje 1,12 mln złotych. W 2021 roku było to 1,018 mln złotych.
W piątkowym (28 kwietnia) raporcie podano, że w 2022 roku przychody ze sprzedaży w Grupie Orlen wyniosły 277,5 miliardów złotych - była to kwota ponad dwukrotnie wyższa od tej podanej w sprawozdaniu za 2021 rok. Zysk netto wyniósł 33,6 miliardów złotych, wobec 11 miliardów złotych z 2021 roku.
Wynagrodzenia członków zarządów spółek, w których udziały posiada Skarb Państwa, składa się z części stałej (wynagrodzenie zasadnicze, ustalane w zależności od wielkości firmy) oraz z części zmiennej (premii zależnej od realizacji celów zarządczych). Do tego dochodzą świadczenia dodatkowe - opieka medyczna, wynajem lokalu, odprawy czy samochód służbowy.
Rozróżnienie pensji zostało uchwalone w 2016 roku przez rządy Prawa i Sprawiedliwości w tzw. nowej ustawie kominowej (ustawie o zasadach kształtowania wynagrodzeń osób kierujących niektórymi spółkami). Zgodnie z ustawą, część stała nie może być wyższa niż 15-krotność przeciętnego wynagrodzenia w sektorze przedsiębiorstw podawanego przez prezesa GUS. Część zmienna nie może przekroczyć 50 proc. rocznego wynagrodzenia stałego, jednak w spółkach publicznych (notowanych na giełdzie, czyli także w przypadku PKN Orlen) - procent ten wynosi 100 proc. tego wynagrodzenia.