Majówka 2023. Czy 2 maja poczta jest otwarta? Możesz być zaskoczony

Podczas długiego, majowego weekendu niektóre sklepy oraz urzędy są nieczynne lub zmieniły godziny otwarcia. Co z placówkami pocztowymi? Czy 2 maja będziemy mogli wysłać list lub pocztówkę z wycieczki?

2 maja obchodzimy w Polsce Dzień Flagi Rzeczypospolitej Polskiej. W przeciwieństwie do dni 1 oraz 3 maja nie jest to dzień ustawowo wolny od pracy. Czy zatem tego dnia będziemy mogli skorzystać z usług Poczty Polskiej?

Więcej podobnych informacji znajdziesz na stronie głównej Gazeta.pl.

Zobacz wideo "Jeżeli za bardzo ocieplimy planetę, to konsekwencje będą tragiczne". Rozmowa z Mirosławem Proppé, Prezesem Fundacji WWF Polska

Majówka 2023. Czy 2 maja poczta jest otwarta?

Urzędy, sklepy oraz placówki pocztowe powinny być otwarte 2 maja. Tego dnia poczta ma być otwarta i świadczyć usługi, jednak przed udaniem się do wybranego przez nas miejsca należy się upewnić, czy nie wprowadzono zmian chociażby w godzinach pracy. 

2 maja obchodzimy Dzień Flagi Rzeczypospolitej Polskiej

"Dzień Flagi został ustanowiony przez Sejm w 2004 roku. To święto, które ma wyrażać szacunek do flagi i propagować wiedzę o polskiej tożsamości oraz symbolach narodowych" - przekazało Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji. Tego dnia powinniśmy eksponować flagę, wieszając ją w oknach, na balkonach czy przed domem.

Musimy jednak pamiętać o tym, aby przestrzegać zasad eksponowania polskiej flagi. MSWiA wydało miniprzewodnik "Biało-Czerwona", w którym informuje o barwach narodowych oraz zasadach ich eksponowania. Do najważniejszych zasad należą:

  • Flaga lub banner eksponowane publicznie muszą być czyste i mieć czytelne barwy. Nie mogą być pomięte lub postrzępione.
  • Weksylia mogą pozostawać na maszcie od świtu do zmroku. Jeśli mają pozostać dłużej, muszą być odpowiednio oświetlone.
  • Nie powinno się podnosić i wywieszać weksyliów w dni deszczowe i przy bardzo silnym wietrze.
  • W czasie burzy, bardzo silnego wiatru lub śnieżycy flagi należy jak najszybciej opuścić i zdjąć.
  • Flaga nigdy nie może dotknąć podłogi, ziemi, bruku lub wody.
Więcej o: