Kiedy obniżka stóp procentowych? Glapiński: Jeśli lekarstwo podaje się za długo, może pacjenta zabić

- Mam nadzieję, że pod koniec roku będzie możliwa pierwsza obniżka stóp procentowych - powiedział prezes NBP Adam Glapiński w rozmowie z "Gazetą Polską". Zaznaczył jednak, że ostateczna decyzja w tej sprawie będzie zależała od inflacji i sytuacji w gospodarce.
Zobacz wideo Glapiński zostanie wyprowadzony z NBP? "Tak"

- Sytuacja w gospodarce jest dość skomplikowana. Oczywiście dane o spadającym tempie wzrostu gospodarczego są dobre z punktu widzenia inflacji, ale złe z punktu widzenia poziomu życia i szybkości rozwoju gospodarczego - powiedział szef Narodowego Banku Polskiego w rozmowie z "Gazetą Polską". Adam Glapiński wskazywał, że radykalna podwyżka stóp procentowych do poziomu 6,75 proc. "lekko zmroziła gospodarkę, powodując jako bezpośredni efekt spowolnienie wzrostu gospodarczego". - Ale tylko na pewien czas - dodał.

Prezes NBP Adam Glapiński: Mam nadzieję, że pod koniec roku będzie możliwa pierwsza obniżka stóp procentowych

- Zastosowaliśmy lekarstwo, by pacjenta wyrwać z gorączki i choroby, w którą wpadł po silnym szoku zewnętrznym. Jeśli to lekarstwo się za długo podaje, to pacjentowi bardziej zaszkodzi, a może go też zabić - tak jak "reformy" Balcerowicza - mówił prezes NBP. - Wskazał, że to "lekarstwo" musi być podawane odpowiednio krótko i trzeba stale obserwować reakcje "pacjenta". - Nie można więc doprowadzić gospodarki do recesji, ale trzeba wzrost popytu osłabić na jakiś czas, aby spadła inflacja. I w rezultacie można stopniowo odchodzić od tego lekarstwa - podkreślał.

Szef NBP Adam Glapiński wskazał również, kiedy może nastąpić pierwsza obniżka stóp procentowych. - Mam nadzieję, że stanie się to, co przewidują ekonomiści biorący udział w niedawnej ankiecie Obserwatora Finansowego, a także co jest spójne z przewidywaniami rynków finansowych, a więc że pod koniec roku będzie możliwa pierwsza obniżka stóp procentowych. Oczywiście o ile inflacja będzie spadać w takim tempie w kierunku średniookresowego celu NBP, jak to przewiduje nasza projekcja, a to uzależnione będzie od wielu czynników. Dlatego to nie jest żadna obietnica, bo wszystko będzie zależeć od kształtowania się inflacji i sytuacji gospodarczej - tłumaczył prezes polskiego banku centralnego.

Stopy procentowe w dół pod koniec roku? Członkowie RPP nie są jednomyślni

Pod koniec kwietnia również dwaj członkowie Rady Polityki Pieniężnej wypowiadali się na temat potencjalnej obniżki stóp procentowych. Pojawiły się jednak dwa sprzeczne ze sobą głosy. - Wciąż uważam, że pewna przestrzeń do obniżki stóp procentowych może się pojawić pod koniec roku - mówił członek RPP Ireneusz Dąbrowski w rozmowie z "Parkietem". Innego zdania jest natomiast Ludwik Kotecki. - Nie ma miejsca na obniżki stóp procentowych w tym roku - podkreślał członek RPP w rozmowie z ISBnews, wskazując, że marcowa projekcja NBP "może nie zostać zrealizowana".

Więcej o: