Obniżki stóp procentowych w tym roku? Jeden członek RPP mówi "tak", drugi mówi "nie"

- Nie ma miejsca na obniżki stóp procentowych, należy być gotowym do podwyżek - powiedział członek RPP Ludwik Kotecki. Wcześniej padła całkowicie sprzeczna opinia. - Wciąż uważam, że pewna przestrzeń do obniżki stóp procentowych może się pojawić pod koniec roku - oceniał członek RPP Ireneusz Dąbrowski.
Zobacz wideo Wojciechowski: Nie mamy dziś właściwej polityki pieniężnej

Członek RPP Ireneusz Dąbrowski mówił w poniedziałek w rozmowie z "Parkietem", że nie zmienił swojej prognozy. - Wciąż uważam, że pewna przestrzeń do obniżki stóp procentowych może się pojawić pod koniec roku - tłumaczył. Dąbrowski podkreślał, że obniżka "nie będzie pochopna", lecz "dobrze przemyślana". Natomiast we wtorek kolejny członek RPP przedstawił swoją ocenę, która jest sprzeczna z wypowiedzią Dąbrowskiego.

Stopy procentowe zostaną podniesione? Członek RPP: Należy być gotowym 

- Nie ma miejsca na obniżki stóp procentowych w tym roku - podkreślił członek Rady Polityki Pieniężnej Ludwik Kotecki w rozmowie z ISBnews. - Perspektywy schodzenia do celu inflacyjnego 2,5 proc. są bardzo odległe. Po projekcji marcowej wydarzyły się rzeczy ją podważające - tj. zmniejszenie wydobycia ropy naftowej przez OPEC oraz ryzyko, że ceny niektórych artykułów żywnościowych też nie będą tak szybko spadać, jak zakłada projekcja. Realizują się te ryzyka, które wskazywałyby, że inflacja CPI może być wyższa niż w projekcji marcowej - tym bardziej nie ma miejsca dziś na dyskusje o obniżkach stóp procentowych, w świetle informacji pokazujących, że projekcja inflacyjna marcowa może nie zostać zrealizowana - podkreślił.

Co więcej, Ludwik Kotecki wyraził przekonanie, że "należy być gotowym do podwyżek stóp procentowych". - Powinniśmy prowadzić przewidywalną politykę pieniężną i nie zaskakiwać rynku - zaznaczył członek RPP. - Jeżeli będą realizowały się ryzyka, widzę ciągle jeszcze przestrzeń do zacieśniania polityki pieniężnej. Tym bardziej że mamy specyficzny rok, jeżeli chodzi o przewidywalność prowadzenia polityki fiskalnej. Choćby ostatnio pojawił się dodatkowy wydatek 10 mld zł dopłat dla rolników i prawdopodobnie będzie to za mała kwota - wskazał członek RPP.

NBP pokazało swoje prognozy. Czeka nas mocny spadek inflacji?

Narodowy Bank Polski przedstawił w marcu projekcję inflacji do końca 2025 r. Wynika z niej, że w II kwartale 2023 r. inflacja wyniesie 12,8 proc. r/r, a w kolejnych kwartałach bieżącego roku spadnie do odpowiednio 10 i 7,6 proc. Więcej na temat prognoz NBP dotyczących inflacji można przeczytać w TYM artykule.

Przypomnijmy, że Rada Polityki Pieniężnej konsekwentnie podwyższała stopy procentowe od października 2021 r. do września 2022 r. z poziomu 0,1 proc. aż do 6,75 proc. w przypadku głównej stopy referencyjnej. RPP od miesięcy utrzymuje stopy procentowe na niezmienionym poziomie.

Więcej o: