Mariusz Błaszczak z wizytą w Pentagonie. Do Polski trafi osiem helikopterów Apache

Katarzyna Rochowicz
"Polska otrzyma 8 śmigłowców Apache. Trafią do Polski po tym, jak piloci i technicy zostaną przeszkoleni. Zaczynamy szkolenie jak najszybciej. Apache to najlepsze na świecie śmigłowce uderzeniowe. Zależy nam na tym, żeby wzmacniać Wojsko Polskie i odstraszyć agresora" - poinformował minister obrony narodowej Mariusz Błaszczak w swoich mediach społecznościowych.

Minister obrony Mariusz Błaszczak spotkał się w Pentagonie z sekretarzem Obrony USA Lloydem Austinem. Rozmowa dotyczyła zakupów uzbrojenia, współpracy przemysłów obronnych, wschodniej flanki NATO i Ukrainy. Witając szefa polskiego resortu obrony, Lloyd Austin podkreślał bliski sojusz polsko-amerykański, mówił o obecności wojsk USA w Polsce oraz wskazywał na znaczącą rolę Polski we wspieraniu Ukrainy. Wicepremier Błaszczak mówił z kolei, że Polska stara się wzmocnić potencjał militarny poprzez zakupy amerykańskiego uzbrojenia, w tym systemów HIMARS, systemów obrony powietrznej Patriot, czołgów Abrams i myśliwców F-35. Po rozmowach podpisano umowę o współpracy przemysłów obronnych. 

Zobacz wideo Ukraińskie załogi szkolone na brytyjskich czołgach Challenger 2

Mariusz Błaszczak z wizytą w USA. Polska otrzyma osiem helikopterów Apache

Po wizycie w Pentagonie wicepremier i minister obrony narodowej Mariusz Błaszczak poinformował, że Stany Zjednoczone udostępnią Polsce helikoptery bojowe Apache, które wzmocnią potencjał odstraszania naszego kraju. Wicepremier powiedział, że do Polski trafi osiem takich maszyn. - Doceniamy decyzję sekretarza Austina, ponieważ te helikoptery będą pochodzić z obecnych zasobów amerykańskich sił lądowych - powiedział. Wicepremier poinformował także, że za kilka tygodni rozpoczną się szkolenia polskich pilotów. - Apache są ważne dlatego, że świetnie współpracują z Abramsami. Trafią one na wschodnią flanką Sojuszu Północnoatlantyckiego do 18 Dywizji Zmechanizowanej - powiedział. Szef resortu obrony tłumaczył, że Apache wraz z Abramsami będą stanowiły tamę nie do przebicia w rejonie tzw. Bramy Brzeskiej. Apache będą w Polsce do czasu zakupu przez nasz kraj 96 własnych helikopterów tego typu. Wicepremier powiedział też, że porozumienie w sprawie udostępnienia Polsce helikopterów bojowych ma wyjątkowy charakter i wynika z bardzo bliskich relacji polsko-amerykańskich.

Błaszczak pytany o obiekt znaleziony pod Bydgoszczą. "Sprawę wyjaśnia prokuratura"

Podczas pobytu w Waszyngtonie, szef resortu obrony został zapytany również o kwestię obiektu wojskowego znalezionego w lesie pod Bydgoszczą. - Sprawę wyjaśnia prokuratura. Ja nie będę się wypowiadał co do szczegółów. Są oczywiście hipotezy łączące to, co znaleziono pod Bydgoszczą, z wydarzeniem z grudnia ubiegłego roku. Mówił o tym dowódca operacyjny rodzajów sił zbrojnych generał Piotrowski - odparł Błaszczak, dodając, że zarządził "kontrolę procedur, ale sprawa leży w dyspozycji polskiej prokuratury".

Więcej o: