Za niewłaściwe grillowanie możesz dostać mandat. I to nie mały. Kara to nawet 5 tys. zł

Sezon grillowy rozpoczął się na dobre. Zanim jednak zdecydujemy się na rozpalenie ognia warto zapoznać się z przepisami, które regulują to, gdzie dozwolone jest grillowanie. Za złamanie obowiązujących zasad może grozić nawet 5 tys. złotych kary.

Nawet 5 tys. złotych mandatu może grozić osobom, które rozpalą grilla w miejscu niezgodnym z przepisami. Wysokość kary może być jednak różna w zależności od przewinienia. W jaki sposób korzystać w pełni z sezonu grillowego, bez narażenia się na poważne straty finansowe? 

Zobacz wideo Czysty ruszt, pięknie podane przekąski i szybko schłodzone napoje, czyli myki na sezon grillowy

Czy można rozpalić grilla na balkonie?

Jeżeli planujemy rozpalić grilla na prywatnej posesji, raczej nie mamy się czym martwić. Nie istnieje żadne ogólnopolskie prawo, które mogłoby zabronić tego typu czynności w ogrodzie domu jednorodzinnego, czy na działce. Nie istnieją także przepisy, które zabraniałyby rozpalenia grilla na balkonie. Jest jednak pewien haczyk. Według paragrafu 4, ustępu 1 rozporządzenia Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji z 7 czerwca 2010 (Dz.U. 2010 nr 109 poz. 719) zabronione jest używanie otwartego ognia, które może skutkować zajęciem się materiałów palnych lub też obiektów znajdujących się w bliskim sąsiedztwie. Z tego względu użycie grilla węglowego na balkonie może się okazać nie tylko ryzykowne, ale i kosztowne. Mandat w przypadku złamania tego przepisu wynosi 500 zł. Jeżeli jednak za sprawą grilla spowodujemy pożar, może nam grozić kara nawet do 10 lat pozbawienia wolności. 

Rozpalenie grilla na balkonie może wiązać się ze złamaniem jeszcze jednego przepisu, tym razem pochodzącego z Kodeksu cywilnego. Art. 144 wyraźnie wskazuje na obowiązek unikania działań uciążliwych dla pozostałych mieszkańców. Takim działaniem może być właśnie rozpalenie grilla. Za dym, zapach, czy głośne zachowanie podczas spotkania sąsiedzi mogą złożyć pozew do sądu. Przed rozpoczęciem grillowania warto także zapoznać się z wewnętrznymi przepisami wspólnoty mieszkaniowej, które także mogą regulować tę kwestię.

Czy można rozpalić grilla w lesie? Co z parkiem?

Co w przypadku grillowania w plenerze? Bez wyraźnego oznaczenia miejsca dozwolonego nie jest to możliwe. Zabronione jest przede wszystkim grillowanie na terenach leśnych, śródleśnych, a także w odległości 100 m od granicy z lasem. Za rozpalenie ognia wbrew przepisom Ustawy o Lasach z 1991 roku może nam grozić od 20 złotych do nawet 5 tys. złotych kary. Podobne przepisy obowiązują w parkach. Tam także rozpalenie grilla możliwe jest jedynie w miejscach specjalnie to tego przeznaczonych. Jeżeli nie masz pewności, czy w danym miejscu możesz urządzić swojego grilla, pomocy możesz szukać na stronie internetowej gminy, urzędu miasta lub straży miejskiej, która powinna posiadać listę miejsc przystosowanych do tej aktywności.

Więcej o: