Deweloperzy w 2022 roku mieli się jak pączki w maśle. Wyśrubowali marże do niebywałego poziomu

30,8 proc. - tyle wyniosła marża największych deweloperów w Polsce osiągnięta w roku 2022. - Osiągnięcie takiego wyniku było możliwe w przypadku inwestycji uruchamianych i kontraktowanych w czasach jeszcze przedkryzysowych - komentuje Jarosław Jędrzyński, ekspert portalu RynekPierwotny.pl.

Deweloperzy zwiększyli swoją rentowność - wynika z danych za rok 2022 publikowanych przez Parkiet. Chodzi o podmioty działające na rynku kapitałowym, czyli największe firmy, które wznoszą nieruchomości. Jak wyjaśnia w swoim wpisie Tomasz Narkun, ekspert specjalizujący się w analizie rynku, w 2022 r. średnia marża brutto za sprzedane mieszkania osiągnięta przez 12 firm z rynku kapitałowego wyniosła 30,8 proc. To o 2,7 pkt proc. więcej niż rok wcześniej. Średnia marża netto wyniosła 16,9 proc. - tu wynik jest taki jak przed rokiem. Wynik nie dziwi - mieszkanie wciąż pozostaje w centrum zainteresowania większości Polaków. 

"Dane w sprawozdaniach deweloperów odzwierciedlają sprzedaż projektów, które były uruchamiane 2-2,5 roku wcześniej, a więc patrzymy na finansowe efekty historycznie wysokich wyników sprzedaży z lat 2019-2020" - zauważa Konrad Płochocki, wiceprezes Polskiego Związku Firm Deweloperskich (PZFD) cytowany przez portal. 

Patrząc na marże, powinniśmy uwzględniać również coraz dłuższy czas całkowitej realizacji inwestycji, obecnie przekraczający pięć lat. Wzrost marży nie równoważy niestety wydłużenia czasu niezbędnego do realizacji projektu

- dodaje. 

Mieszkania nie będą tanieć. Ekspert od nieruchomości wyjaśnia

Jarosław Jędrzyński, ekspert portalu RynekPierwotny.pl uważa, że najnowsze dane należy uznać za sukces branży. Ten trudno jednak będzie powtórzyć. - Osiągnięcie takiego wyniku było możliwe w przypadku inwestycji uruchamianych i kontraktowanych w czasach jeszcze przedkryzysowych, kiedy presja kosztów na marże była nieporównywalnie mniejsza. Teraz to musiało się już zmienić - wyjaśnia. 

Nie ma też raczej szans, by mieszkania taniały. Konrad Płochocki, wiceszef Polskiego Związku Firm Deweloperskich podczas wizyty w "Studiu Biznes" wyjaśniał, że ceny nie mogą spadać, skoro ciągle rosną koszty. - Rok temu, dwa lata temu, trzy, też pojawiały się takie prognozy. Ok. 60 proc. ceny mieszkania to koszty - materiały budowlane i praca, 20 proc. to koszt gruntu - wyliczał. Nie widzimy, żeby grunty zaczęły tanieć. To jest przestrzeń do działań dla rządu, by większa ilość gruntów trafiła na sprzedaż. Mamy grunty pod mieszkania, ale ich dostępność jest teoretyczna. Dostępność tego, co na rynku jest, jest dramatycznie niska - ocenił. 

***

Studia Biznes i Zielonego Poranka możecie słuchać też w wersji audio w dużych serwisach streamingowych, np. tu:

Więcej o: