Rosja wydaje na bomby coraz więcej. Wojna w Ukrainie pochłonęła fortunę. Wzrost o 282 proc.

Rosja wydaje na zbrojenia dziesiątki miliardów dolarów. Rachunek za styczeń i luty jest o 282 proc. wyższy niż przed rokiem, wydatki na bomby są też znacznie wyższe niż np. na politykę socjalną.

Wojna w Ukrainie kosztuje Kreml coraz więcej. Rosja wydała w styczniu i lutym na cele obronne 26 miliardów dolarów - donosi agencja Reutera. Oznacza to wzrost wydatków na poziomie 282 proc. rok do roku. Mogłoby się wydać, że taki wzrost wydatków przynosi krajowi wyłącznie szkodę, ale tak nie jest. Korzysta przemysł, który dzięki gigantycznym wydatkom wciąż utrzymuje się w dobrej kondycji. I chociaż zbrojeniówka nie jest przeciwwagą dla reszty gospodarki, to pomaga złagodzić skutki spowolnienia, które z pewnością jest odczuwalne.

Zobacz wideo Sławomir Neumann był gościem Porannej Rozmowy Gazeta.pl (16.05)

Częściowe dane, które ujawniły rosyjskie władze, pozwalają też oszacować, że dotychczasowe wydatki pochłonęły 40 proc. budżetu przewidzianego na rok 2023. Z wcześniej publikowanych informacji wiadomo też, że Rosja w roku 2022 wydała na obronność 5,5 mld rubli, co stanowi 17,1 proc. wszystkich wydatków. Jest to jednocześnie o 3,57 mld rubli, czyli 14,4 proc. więcej, niż w roku 2021. Dane za pierwsze dwa miesiące tego roku pokazują jednak, że wydatki na obronę to już 36,2 proc. wszystkich wydatków budżetowych. I niemal dwa razy więcej, niż Kreml wydaje na politykę społeczną.

Rosja wydaje potężne pieniądze na zbrojenia. Kolejny atak

O tym, że wydatki Rosji na zbrojenia są naprawdę pokaźne, można było przekonać się w nocy z poniedziałku na wtorek. Rosjanie wystrzelili bowiem na terytorium Ukrainy 18 rakiet dalekiego zasięgu. Wszystkie zostały zestrzelone. Atakowali też za pomocą dronów - kamikadze. Główne uderzenie skierowali na ukraińską stolicę.

Jak poinformował naczelny dowódca Sił Zbrojnych Ukrainy gen. Walerij Załużny atak rozpoczął się o 3.30 czasu kijowskiego. Rosjanie wystrzelili rakiety z samolotów, okrętów na Morzu czarnym, oraz wyrzutni naziemnych. Użyli 6 rakiet „Kindżał", 9 rakiet "Kalibr", a także rakiet S-400, oraz "Iskander". Używali też irańskich dronów Shahed 136. Wszystkie rakiety, oraz drony zostały zestrzelone przez ukraińską obronę przeciwlotniczą. Na szczególną uwagę zwraca fakt zestrzelenia rakiet "Kindżał". Jeszcze do niedawna Ukraińcy nie mieli środków do walki z tym typem rakiet, jednak po dostarczeniu nad Dniepr zachodnich systemów Patriot - również ta rosyjska broń jest unieszkodliwiana.

Większość rakiet i dronów w nocnym ataku Rosjanie skierowali na ukraińską stolicę. Tam odłamki zestrzelonych pocisków spały na kilka dzielnic, w tym na terytorium miejskiego ZOO, ale też na budynki i samochody. 3 osoby zostały ranne.

"Studia Biznes" i "Zielonego poranka" możecie słuchać też w wersji audio w dużych serwisach streamingowych, np. tu:

Więcej o: