Od 15 lat jest na zwolnieniu lekarskim. Pozwał firmę za brak podwyżki. Sąd zdecydował

Informatyk z Wielkiej Brytanii jest zatrudniony w firmie IBM. Od 15 lat nie przepracował ani jednego dnia, ale postanowił pozwać firmę za brak podwyżki. Twierdzi, że IBM "dyskryminuje osoby z niepełnosprawnością".

Ian Clifford to informatyk, który pracuje dla znanej firmy IBM. Mężczyzna od 2008 roku jest na zwolnieniu lekarskim - od 15 lat nie przepracował ani jednego dnia. W 2012 zdiagnozowano u niego białaczkę czwartego stopnia i od tego czasu, w ramach planu zdrowotnego IBM, Clifford pobiera wynagrodzenie w wysokości 54 tys. funtów rocznie, czyli ok. 4,5 tys. funtów miesięcznie. Co więcej, mężczyzna będzie pobierał wypłaty aż do 65. roku życia.

Zobacz wideo

Nie pracuje, ale domaga się podwyżki. Zarzucił firmie dyskryminację

Informatyk postanowił jednak pozwać swojego pracodawcę, zarzucając mu "dyskryminację osób z niepełnosprawnością". Jak tłumaczył przed sądem w Reading, firma IBM od 2013 r., czyli odkąd zaczęła mu wypłacać wynagrodzenie w ramach planu zdrowotnego, ani razu nie podwyższyła mu pensji. Przekonywał, że z powodu inflacji jego wypłaty stają się coraz mniejsze. - Celem planu było zapewnienie bezpieczeństwa pracownikom niezdolnym do pracy. Nie uda się tego osiągnąć, jeśli płatności zostaną na zawsze zamrożone - mówił informatyk.

Sąd zdecydował. "Plan zdrowotny jest niezwykle hojny"

Jednak sąd pracy odrzucił roszczenia pracownika IBM. - Nawet jeśli wartość 50 tys. funtów zmniejszyła się o połowę w ciągu ostatnich 30 lat, ten plan zdrowotny nadal jest niezwykle hojny - ocenił sędzia Paul Housego. - Warunki pomocy udzielanej niepełnosprawnym, a niedostępnej dla pełnosprawnych z zasady nie mogą być dyskryminujące - dodał. Jak podaje tabloid Daily Mail, Ian Clifford złożył apelację od wyroku sądu.

Więcej o: