Państwa G7 zaostrzą sankcje na Moskwę. Chcą uderzyć w rosyjski przemysł wojskowy

Przywódcy państw G7 zamierzają zaostrzyć sankcje na Moskwę. Nowe restrykcje mają obejmować m.in. zakaz eksportu narzędzi wykorzystywanych przez rosyjski przemysł wojskowy. Kraje te chcą również dążyć do ograniczenia dochodów Rosji z handlu metalami i diamentami.

Przywódcy państw G7 zobowiążą się do dalszego ograniczenia eksportu towarów do Rosji, które mogłyby jej pomóc w prowadzeniu inwazji na Ukrainę - wynika z projektu komunikatu po rozmowach liderów. Przywódcy światowych potęg gospodarczych spotkali się na szczycie w Hiroszimie. Nowe sankcje obejmować mają zakaz eksportu maszyn przemysłowych i narzędzi wykorzystywanych przez rosyjski przemysł wojskowy. Państwa G7 chcą również dążyć do ograniczenia dochodów Rosji z handlu metalami i diamentami.

Zobacz wideo "W więzieniu z Nawalnym". W Pradze stanęła makieta celi rosyjskiego więźnia politycznego

Przywódcy państw G7 chcą współpracować z Chinami

Liderzy państw G7 oświadczyli, że konieczna jest współpraca z Chinami, ponieważ są one drugą co do wielkości światową gospodarką. W projekcie komunikatu przywódcy G7 wzywają do stabilnych i konstruktywnych stosunków z Pekinem. Zaapelowali też jednak o podjęcie kroków w celu zmniejszenia nadmiernych zależności w krytycznych łańcuchach dostaw i przeciwdziałaniu złośliwych praktyk dotyczących transferu technologii i obrotu danymi.

Państwa G7 - Stany Zjednoczone, Japonia, Niemcy, Wielka Brytania, Francja, Włochy i Kanada - podczas trzydniowego szczytu w Hiroszimie omawiają strategię dotyczącą konfliktu w Ukrainie. Premier Japonii Fumio Kishida poinformował, że miasto, w którym odbywa się spotkanie, zostało wybrane nieprzypadkowo - ma to zwrócić uwagę na kontrolę zbrojeń w obszarze broni nuklearnej.

***

Więcej o: