Niemcy dotknęła recesja. Analitycy zaskoczeni. "Konsument padł na kolana i pociągnął całą gospodarkę"

Niemiecka gospodarka w I kwartale 2023 r. zmniejszyła się o 0,3 proc. w porównaniu z poprzednim kwartałem. Odczyt był wyraźnie niższy od oczekiwań analityków. Na spadek PKB wpłynęła m.in. niższa konsumpcja i import.
Zobacz wideo

PKB Niemiec w I kwartale br. skurczył się o 0,3 proc. kw/kw i o 0,2 proc. w stosunku do analogicznego kwartału poprzedniego roku - przekazał niemiecki Federalny Urząd Statystyczny (Destatis). Odczyt był wyraźnie niższy od oczekiwań analityków, którzy spodziewali się wskaźnika na poziomie 0 proc. Przypomnijmy, że IV kwartał 2022 r. również był ujemny (0,5 proc.). "Mamy zatem techniczną recesję w największym państwie UE" - komentują analitycy banku Pekao.

Cukier w Niemczech Ceny w Niemczech. Trwa stan alarmowy. "Musimy się przyzwyczaić"

Niemcy weszły w recesję. Niższa konsumpcja i podwyższona inflacja

Na obniżenie PKB Niemiec wpłynęła niższa konsumpcja, spowodowana podwyższoną inflacją. Urząd statystyczny Destatis wskazał w swoim komunikacie, że w I kwartale 2023 r. wydatki gospodarstw domowych na konsumpcję spadły o 1,2 proc. (po uwzględnieniu wahań cenowych, sezonowych i kalendarzowych). - Pod ciężarem ogromnej inflacji niemiecki konsument padł na kolana, pociągając za sobą całą gospodarkę - powiedział Andreas Scheuerle, analityk DekaBanku, cytowany przez Agencję Reutera. - Ciepła zima, odbicie w działalności przemysłowej, któremu pomogło ponowne otwarcie Chin i złagodzenie tarć w łańcuchu dostaw, nie wystarczyły, aby wydostać gospodarkę ze strefy zagrożenia recesją - dodał Carsten Brzeski, globalny szef makroekonomii ING.

Franfurt - zdjęcie ilustracyjne Niemcy żyją krócej niż reszta Europy Zachodniej. Wyraźna przyczyna

Niepokojące dane z Niemiec. Spadek wydatków na żywność i odzież, niższy import

Niemcy wydawali w I kwartale 2023 r. mniej m.in. na żywność i napoje, odzież i obuwie oraz wyposażenie domu. Z kolei wydatki sektora instytucji rządowych i samorządowych spadły o 4,9 proc. kw/kw. Spadł również import (o 0,9 proc.), zaś nakłady na inwestycje oraz wartość niemieckiego eksportu wzrosły o 0,4 proc.

Więcej o: