Są najnowsze dane o oczekiwanej długości życia. W Niemczech duże zaskoczenie

Niemcy wypadają kiepsko na tle reszty Europy Zachodniej pod względem długości życia. Jedna grupa chorób odgrywa tu ważną rolę.

Dopiero 15. miejsce wśród mężczyzn i 14. wśród kobiet – to pozycje Niemiec w rankingu średniej długości życia 16 państw Europy Zachodniej. Dane podał w środę (10.05) Federalny Instytut ds Badań Ludności (BIB) w Wiesbaden. "Główną przyczyną jest zwiększona liczba zgonów z powodu chorób układu krążenia" – ocenili badacze.

Zobacz wideo "Zapowiada się tąpnięcie niemieckiej gospodarki, które będzie odczuwalne dla Polski"

Długość życia w Niemczech: dane

Wspólne badanie BiB i Instytutu Maxa Plancka ukazały się w "European Journal of Epidemiology". Wg danych z 2019 r. najdłuższa średnia długość życia w Europie Zachodniej była wśród kobiet w Hiszpanii (86,2 lat), a wśród mężczyzn – w Szwajcarii (81,9 lat). W Niemczech oczekiwana długość życia osób urodzonych w 2019 r. wynosiła 83,5 lat dla kobiet i 78,7 lat dla mężczyzn.

Przyczyny zgonów w Niemczech porównano z sześcioma wybranymi krajami – wyjaśnił badacz PiB Pavel Grigoriev. W porównaniu z krajami o wysokiej oczekiwanej długości życia Niemcy wypadają słabo w obszarze chorób układu krążenia. Biorąc pod uwagę wiek, już Niemcy od 50. roku życia są w gorszej sytuacji.

U kobiet w Niemczech niższa oczekiwana długość życia wynika głównie ze zwiększonej śmiertelności w grupie powyżej 65 lat – w porównaniu z innymi Europejkami. 

Ostrzeżenie ws. systemu opieki zdrowotnej

Fakt, że Niemcy wyraźnie odstają pod względem chorób sercowo-naczyniowych, jest powodem do niepokoju, ponieważ dziś są one w dużej mierze uważane za możliwe do uniknięcia – ostrzegł Grigoriev.

Badacz przypuszcza, że w Niemczech brakuje profilaktyki, a późne diagnozy utrudniają skuteczne leczenie. – Potęga gospodarcza oraz wydajny i dostępny dla większości system opieki zdrowotnej stoją w sprzeczności do tak niskiej pozycji w Europie Zachodniej, jeśli chodzi o oczekiwaną długości życia – podsumował sytuację w Niemczech ekspert.

Jak ocenił analityk, ta sprzeczność między wysokimi inwestycjami w ochronę zdrowia a wynikami w oczekiwanej długości życia to ostrzeżenie dla trwałości systemu opieki zdrowotnej w Niemczech. (DPA/mar)

Artykuł pochodzi z serwisu Deutsche Welle

 
Więcej o: