Bill Gates prognozuje, że sztuczna inteligencja, która szturmem zdobywa popularność dzięki narzędziom takim jak chat GPT, już zmienia gospodarkę. Współzałożyciel spółki Microsoft mówi, że ewolucja AI jest na tyle szybka, że już dziś narzędzia takie jak Google, Amazon czy Shopify można uznać za przestarzałe.
- Ktokolwiek zwycięży na rynku osobistego asystenta AI, sprawi, że nigdy więcej nie wpiszesz niczego do wyszukiwarki. Ta technologia zmieni zachowanie użytkowników - stwierdził. Dodał jednocześnie, że nie ma jeszcze pewności, kto ten wyścig o dostarczenie najlepszego produktu AI wygra.
- Byłbym rozczarowany, gdyby Microsoft nie stanął do tej konkurencji - zaznaczył. Podkreślił też, że technologia wciąż jest na wczesnym etapie rozwoju.
Gates, który uczestniczył w konferencji organizowanej przez Goldman Sachs, stwierdził, że firma, która wdroży osobistego asystenta AI, będzie miała olbrzymią przewagę nad konkurencją. Biznesmen i filantrop wyraził też przekonanie, że rozwój robotyki i sztucznej inteligencji zmieni rynek pracy. AI będzie miała olbrzymi wpływ na osoby, które wykonują pracę umysłową. - Humanoidalne roboty będą tańsze niż zwykli pracownicy - stwierdził.
Sztuczna inteligencja (AI) i jej dynamiczny rozwój wcale nie muszą być przekleństwem, ani tym bardziej wiązać się z "zagładą ludzkości". Wręcz przeciwnie. AI daje nowe technologiczne możliwości, by poprawić nasz byt. 14 i 15 czerwca odbędzie się międzynarodowy hackathon Hack To The Rescue, którego patronem jest Next.Gazeta.pl. Więcej informacji znajdziecie w poniższym artykule.
Wśród najpopularniejszych narzędzi wykorzystujących AI jest ChatGPT firmy Open AI. Według najnowszych badań w kwietniu 2023 roku liczba użytkowników aplikacji osiągnęła blisko 3 mln. Z funkcji narzędzia korzystają nie tylko osoby prywatne, ale także coraz częściej firmy i przedsiębiorstwa.
W poniedziałek w Polsce wizytę złożył Sam Altman, współzałożyciel OpenAI. Spotkał się z premierem Mateuszem Morawieckim. Następnie wziął udział w panelu na Uniwersytecie Warszawskim, gdzie mówił o konieczności regulacji AI. Jego zdaniem powinniśmy stworzyć międzynarodową agencję regulacji sztucznej inteligencji, bo zagrożenia płynące z tej technologii są podobne do tych, które pojawiły się wraz z ujarzmieniem przez człowieka energii atomowej.
Studia Biznes i Zielonego Poranka możecie słuchać też w wersji audio w dużych serwisach streamingowych, np. tu: