USA nie zbankrutują? Joe Biden: "Izba uczyniła kluczowy krok. To dobre wieści dla Amerykanów"

Izba Reprezentantów USA przyjęła ustawę w sprawie podniesienia limitu zadłużenia budżetowego. Pozwoli to na uniknięcie niewypłacalności amerykańskiego rządu na kilka dni przed terminem, który upływa 5 czerwca. Prezydent Joe Biden apeluje do Senatu, aby szybko przyjął ustawę.
Zobacz wideo Czy polską gospodarkę czeka scenariusz grecki?

Ostateczny wynik środowego głosowania wyniósł 314 do 117. Za ustawą głosowało 149 Republikanów i 165 Demokratów, a przeciw było 71 Republikanów i 46 Demokratów. Teraz, po głosowaniu w Izbie Reprezentantów, ustawa trafi do Senatu, a następnie na biurko prezydenta USA Joe Bidena, który musi ją podpisać przed upływającym w poniedziałek terminem.

Izba Reprezentantów USA przyjęła ważną ustawę

- Porozumienie w tej sprawie to dobre wieści dla Amerykanów i amerykańskiej gospodarki. Namawiam Senat do szybkiego przyjęcia ustawy, abym mógł ją podpisać - powiedział prezydent Joe Biden. Natomiast na Twitterze napisał: "Izba uczyniła kluczowy krok w kierunku uniknięcia pierwszego w historii bankructwa i ochrony naszej ciężko osiągniętej i historycznej odbudowy gospodarki".

Projekt ustawy zawiesza limit zadłużenia do stycznia 2025 r. oraz ogranicza wydatki budżetowe w roku fiskalnym 2024, natomiast wydatki na obronność zostaną zwiększone o 1 proc. w 2025 r. Według analiz projekt ustawy pozwoli zredukować deficyty budżetowe o 1,5 biliona dolarów w ciągu 10 lat. Przyjęcie ustawy to efekt porozumienia osiągniętego w niedzielę przez Joe Bidena i przewodniczącego Izby Reprezentantów Kevina McCarthy’ego. Brak zgody zdominowanej przez Republikanów Izby oznaczałby wstrzymanie planowanych wypłat m.in. do funduszów ubezpieczeń społecznych i ubezpieczeń zdrowotnych dla seniorów.

Bankructwo USA wciąż możliwe

Senat ma zająć się ustawą jeszcze przed weekendem, ale wynik głosowania wciąż pozostaje niepewny. Do 5 czerwca, terminu zwanego także "datą X", amerykańscy ustawodawcy muszą uchwalić ustawę zwiększającą limit długu publicznego USA. Wraz z nadejściem tej kluczowej daty Stany Zjednoczone nie będą już w stanie w pełni i na czas płacić swoich zobowiązań. "Niewywiązanie się ze zobowiązań przez rząd Stanów Zjednoczonych, co nigdy się nie wydarzyło, może wywołać globalną recesję i utratę milionów miejsc pracy" - pisze CNN.

Więcej o: