Długi weekend dobiega końca. Gdzie są korki? Podpowiadamy, których tras lepiej unikać

Nie ma co się łudzić - długie weekendy oznaczają długie korki. Aby wrócić z urlopu nieco szybciej i zaoszczędzić sobie nerwów, warto wcześniej sprawdzić m.in. to, gdzie występują prace drogowe. Na podstawie informacji opublikowanych przez Generalną Dyrekcję Dróg Krajowych i Autostrad podpowiadamy, których dróg lepiej unikać.

Piękna pogoda i kilka dni wolnego - trudno się dziwić, że część osób postanowiła wykorzystać okazję do ruszenia się z domu. Wzmożony ruch aut plus remonty dróg nie są jednak dobrym połączeniem. Lepiej się zatem uzbroić w cierpliwość i pogodzić z dużymi korkami. Najgorzej będzie oczywiście w okolicach turystycznych miejscowości. Czy jest jednak jakiś sposób na ominięcie korków? Podpowiadamy. 

Zobacz wideo Skrzyżowanie zablokowane przez korki. Jeden z kierowców stracił cierpliwość i staranował pieszego

Koniec długiego weekendu, początek długich korków. Utrudnienia na północy Polski

Najgorsze korki tworzą się zazwyczaj z powodu wypadków. O ile kolizje mogą nas zaskoczyć, przez co nie zdążymy zmienić naszej trasy, informacje o remontowanych odcinkach dróg oraz innych utrudnieniach możemy sprawdzić, zanim wyruszymy w drogę. Na specjalnej stronie Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad została opublikowana mapa, z której wynika m.in., że kierowcy mogą trafić na utrudnienia na drodze ekspresowej S6 po zachodniej stronie Trójmiasta, która na dalszym odcinku zmienia się w A1. Występują tam m.in. ograniczenia prędkości do 50km/h i zwężenie ulic. Z kolei na trasie, gdzie S6 łączy się z S7 w kierunku Warszawy, ruch odbywa się na zwężonych pasach. Występuje także ograniczenie prędkości do 60km/h. GDDKiA informuje, że "przy opuszczaniu Trójmiasta mogą powstawać zatory drogowe w kierunku na A1 (w kierunku Łodzi) i S7 (w stronę Warszawy)". 

Będąc na północy Polski, warto wiedzieć o utrudnieniach na drodze krajowej nr 22. Tutaj największe utrudnienia mogą występować w okolicach Malborka oraz Starogardu Gdańskiego, gdzie jest przebudowywana droga. Podróżując drogą nr 22, warto także pamiętać, że na odcinku z Czerska do Chojnic ruch odbywa się wahadłowo i są wprowadzone ograniczenia prędkości. 

Kierowcy mogą się także spodziewać utrudnień na autostradzie A1. Na wysokości Ciechocinka w stronę Gostynina, drogowcy montują ekrany akustyczne oraz bariery ochronne. Jest także prowadzony remont nawierzchni, co może się wiązać z ograniczoną liczbą dostępnych pasów ruchu.

Utrudnienia w województwie warmińsko-mazurskim oraz mazowieckim

"W województwie warmińsko-mazurskim większość robót w ramach zadań na sieci jest wstrzymana, ewentualne utrudnienia mogą pojawić się na DK 53 Rozogi - Dąbrowy, gdzie organizacja ruchu obowiązuje 24 godziny na dobę, nawet jeżeli roboty są wytrzymane" - przekazała centrala GDDKiA portalowi money.pl.

Na Mazowszu utrudnień można się spodziewać od okolic Płońska aż do Warszawy, gdzie jest przebudowywana droga S7. Na tej trasie w obu kierunkach ruch został poprowadzony jedną jezdnią, ponieważ na drugiej trwają się roboty drogowe. Dozwolona prędkość w tej okolicy to 70 km/h, a miejscami 50 km/h.

Utrudnienia ruchu na południu kraju

W województwie świętokrzyskim na drodze krajowej nr 9, na odcinku Ostrowiec Świętokrzyski w kierunku Opola został wprowadzony ruch wahadłowy. "Jest to organizacja ruchu obowiązująca od kwietnia prawdopodobnie do końca wakacji w związku z budową ronda na włączeniu realizowanej obwodnicy Ostrowca do istniejącej DK 9" - przekazują drogowcy.

Utrudnień można spodziewać się także na słynnej zakopiance. Tam korki wynikające z prac drogowych mogą występować w okolicy miejscowości Gaj, gdzie jest rozbudowywane skrzyżowanie DK7 z drogami powiatowymi. GDDKiA przekazuje, że na modernizowanym skrzyżowaniu jest zwężenie jezdni i obowiązuje ograniczenie do 50 km/h. Na 600-metrowym odcinku zakopianki w Miechowie jest również wymieniana nawierzchnia, jednak od 8 do 11 czerwca prace zostały wstrzymane, aby nie utrudniać ruchu w długi weekend.

Więcej o: