Wywiad USA odtajnił dane o planach Iranu i Rosji. "Bezprecedensowa współpraca"

Administracja prezydenta Joe Bidena zdecydowała się odtajnić dane wywiadu, które ujawniają zażyłe relacje militarne Rosji z Iranem. Dowodzą m.in., że w miejscowości Ałabuga, niedaleko Moskwy, Iran buduje fabrykę dronów, zdolną wyprodukować 6 tys. statków powietrznych, używanych przez Kreml w wojnie w Ukrainie - opisuje Politico.

W maju Rosja otrzymała od Teheranu setki powietrznych pojazdów szturmowych typu Szahid, którymi żołnierze Putina od miesięcy terroryzują ludność cywilną. Dostarczany był także sprzęt używany do produkcji bezzałogowców - poinformował przedstawiciel Białego Domu John Kirby, którego cytuje Politico. Portal podkreśla, że Kreml poprosił o kolejne dostawy dronów szturmowych z Iranu w zeszłym miesiącu po wyczerpaniu poprzednich dostaw.

Zobacz wideo Biden ubiega się o reelekcję. Cimoszewicz: To dobra informacja, bo wiemy, jaka jest alternatywa

Wywiad USA odtajnił plany Iranu i Rosji

Amerykanie postanowili odtajnić dane wywiadowcze, z których wynika, że drony są tworzone w Iranie, wysyłane przez Morze Kaspijskie do Rosji, a następnie transportowane do dwóch wojskowych baz lotniczych. Co więcej, amerykański wywiad ustalił, że Rosja otrzymuje od Iranu materiały niezbędne do budowy fabryki dronów w Rosji, która może być "w pełni operacyjna" na początku przyszłego roku. Rzecznik Białego Domu poinformował, że zdjęcia satelitarne opublikowane w piątek pokazały planowaną lokalizację zakładu w rosyjskiej Specjalnej Strefie Ekonomicznej Ałabuga.

Wywiad USA: Rosja zaoferowała Iranowi "bezprecedensową" współpracę

Rosja miała w zamian zaoferować Iranowi "bezprecedensową" współpracę w dziedzinie obronności. Teheran oczekuje wartego miliardy dolarów sprzętu wojskowego z Moskwy, w tym myśliwców Su-35, śmigłowców szturmowych, radarów i samolotów szkoleniowych Jak-130. Wysoki urzędnik administracji powiedział, że USA ujawniają te informacje, aby zakłócić dalsze plany Iranu. - Kraje takie jak Iran chcą, aby tego rodzaju działania były tajne. Publicznie rzucamy na to światło, aby Iran wiedział, że my wiemy, co dokładnie robi, i aby wywierać presję na Iran na arenie międzynarodowej, ostrzegając inne kraje o jego działaniach - stwierdził urzędnik administracji Bidena, który prosił o anonimowość. Kirby z kolei podkreślił, że USA będą nadal nakładać sankcje na podmioty zaangażowane w transfer irańskiego sprzętu wojskowego do Rosji w celu wykorzystania na Ukrainie.

Więcej o: