Niedziele handlowe 2023. Rząd chce podmiany - nie zrobimy już zakupów w Wigilię? "Taki jest kierunek"

Waldemar Buda w czwartek ujawnił, że rząd zastanawia się nad zmianą przepisów ws. niedziel handlowych. Jedna z nich przypada w Wigilię Bożego Narodzenia czyli 24 grudnia - chociaż nie jest to dzień wolny od pracy. Ministerstwo uważa jednak, że tego dnia powinien obowiązywać zakaz handlu.

24 grudnia od lat jest ostatnim momentem na zakupy przed świętami Bożego Narodzenia. Jak się jednak okazuje, w rządzie pojawiły się pierwsze pomysły na to, by to zmienić. Z zapowiedzi wynika, że Wigilia może być dniem z zakazem handlu.

Zobacz wideo Rekordowe zarobki banków mimo wakacji kredytowych. Jak to możliwe?

Zakaz handlu w niedziele i święta. W Wigilię nie będzie można zrobić zakupów?

Wigilia jest normalnym dniem roboczym, chociaż niektórzy pracownicy skracają tego dnia godziny pracy. Tak jest także w ustawie dotyczącej zakazu handlu. Przewiduje ona, że sklepy i centra handlowe mogą być otwarte 24 grudnia maksymalnie do godziny 14:00. 

W czwartek 15 czerwca minister rozwoju i technologii Waldemar Buda wystąpił na Kongresie Nowoczesnej Dystrybucji 2023. Polityk podkreślił, że w najbliższym czasie musi być rozwiązana właśnie sprawa z 24 grudnia. - To jest kwestia ustawowego zapisu handlowej niedzieli, która w tym przypadku wypada w dość niefortunnym czasie - w Wigilię. Dyskutujemy nad tym, jak rozstrzygnąć tę kwestię - powiedział przedstawiciel rządu. Z nieoficjalnych ustaleń portalu wiadomoscihandlowe.pl wynika, że decyzja w tej sprawie może zapaść jeszcze przed wakacjami.

Jak dodał, "kierunek jest jeden" i rząd ma dążyć do tego, by "Wigilia musiała być dniem wolnym". - Pytanie jest oczywiście tylko, czy zastąpić to inną niedzielą handlową wcześniej, w okresie przedświątecznym, czy wyłącznie zlikwidować tę jedną datę - kontynuował minister. Polityk zapewnił, że pierwsze dyskusje prowadzone są już z "przedstawicielami branży", w tym z prezeską Polskiej Organizacji Handlu i Dystrybucji Renatą Juszkiewicz. - Są różne głosy, docierają do mnie informacje z różnych stron, niestety sprzeczne w sensie reprezentowania stanowiska, ale rozstrzygniemy to z pewnością niebawem - dodał. 

Waldemar Buda nie powiedział jednak, czy zakaz handlu w Wigilię 24 grudnia będzie oznaczał ogólnie dzień wolny od pracy dla wszystkich pracowników, czy tylko obejmie handel. 

Więcej o: