Do sanatorium tylko z e-skierowaniem, ale będą wyjątki. Kończy się okres przejściowy

Skierowania do sanatoriów w Polsce będą wystawiane już tylko w formie elektronicznej. Jak zaznaczył dyrektor Centrum e-Zdrowia, zmiany są korzystne nie tylko dla pacjentów, ale także dla całego systemu.

Do sanatorium udają się zwykle osoby z chorobami przewlekłymi, a także wymagające rehabilitacji po schorzeniach oraz operacjach. Aby starać się o wyjazd refundowany przez NFZ należy mieć aktualne wyniki badań - w tym badań specjalistycznych, karty informacyjne ze szpitali (w przypadku hospitalizacji) oraz skierowanie wystawione przez lekarza ubezpieczenia zdrowotnego.

Zobacz wideo "Warunki rodzenia są nieakceptowalne!". Donald Tusk krytycznie o sytuacji Polek

Skierowanie do sanatorium. Nadchodzą zmiany. Od 1 lipca wyłącznie e-skierowania

Skierowania do sanatorium NFZ od 1 stycznia 2023 roku lekarz wystawia w formie elektronicznej. Do 30 czerwca trwa okres przejściowy, w którym respektowane są również tradycyjne, czyli papierowe. Jednak już od 1 lipca zostaną one całkowicie wyeliminowane. "E-skierowanie na leczenie uzdrowiskowe to dokument, którego - w odróżnieniu od papierowej wersji - nie da się zgubić. W każdej chwili pacjent ma do niego dostęp na Internetowym Koncie Pacjenta (IKP) oraz w aplikacji mojeIKP. W zależności od etapu procedowania e-skierowania pacjent znajdzie tam wszystkie niezbędne informacje" - czytamy na stronie Centrum e-Zdrowie.

Papierowe skierowanie do sanatorium tylko w dwóch przypadkach

Po zarejestrowaniu skierowania w systemie lekarz zatrudniony w NFZ ma 30 dni na podjęcie decyzji - zakwalifikowanie pacjenta na leczenie lub odrzucenie jego wniosku. Powiadomienie o przyznaniu miejsca i terminie turnusu pacjent otrzyma na swoim Internetowym Koncie Pacjenta, a także listem przesłanym pocztą pod wskazany adres zamieszkania. Uwaga! Elektroniczna forma nie wyklucza całkowicie tej papierowej. Tradycyjne skierowanie lekarz może wystawić, gdy nie ma dostępu do internetu lub mowa jest o leczeniu poza granicami kraju.

E-skierowania wygodne nie tylko dla pacjentów. "Proces staje się bardziej przejrzysty"

Jak zaznaczył dyrektor Centrum e-Zdrowia Paweł Kikosicki, skierowanie w formie elektronicznej jest nie tylko wygodą dla pacjentów, ale także dla całego systemu. - Dzięki temu rozwiązaniu proces skierowania na turnus leczniczy staje się bardziej przejrzysty i efektywny, co przekłada się na lepszą jakość leczenia uzdrowiskowego - dodał. - Pacjent nie musi więc pilnować terminów i przynosić papierowego wydruku skierowania do oddziału - podkreślił Filip Nowak, prezes Narodowego Funduszu Zdrowia.

Więcej o: