Media: Burmistrz Myślenic trafił do rady nadzorczej spółki Orlenu. Był zastępcą Obajtka w Pcimiu

Jarosław Szlachetka, burmistrz Myślenic wszedł do rady nadzorczej firmy należącej do Grupy Orlen, kierowanej przez Daniela Obajtka - pisze wp.pl. Szlachetka, z wykształcenia nauczyciel WF-u, w ostatnich latach żonglował stanowiskami - od radnego miejskiego, przez radnego sejmiku, wicewójta i posła, aż po burmistrza. Posadę wicewójta Pcimia obejmował, gdy wójtem był tam Obajtek.
Zobacz wideo Daniel Obajtek. Portret człowieka sukcesu

Jarosław Szlachetka, jak podaje portal, do rady nadzorczej Orlen Upstream został powołany w lutym. Spółka Orlen Upstream należy do Grupy Kapitałowej Orlen, zajmuje się poszukiwaniem i wydobywaniem ropy naftowej i gazu ziemnego. Biuro prasowe PKN Orlen wyjaśniło serwisowi portalowi wp.pl, że "wszystkie procesy rekrutacyjne w Grupie Orlen są prowadzone w sposób zgodny z uregulowaniami wewnętrznymi i przepisami prawa".

Burmistrz Myślenic Jarosław Szlachetka pracował w dwóch spółkach Skarbu Państwa jednocześnie

Jarosław Szlachetka od 2018 r. jest burmistrzem Myślenic. W październiku 2020 r. wszedł do rady nadzorczej Przedsiębiorstwa Budowy Szybów, należącego do Grupy Kapitałowej Jastrzębskiej Spółki Węglowej (JSW). Natomiast miesiąc później został również członkiem rady nadzorczej firmy Elbis, należącej do państwowej spółki PGE Polska Grupa Energetyczna.

W październiku 2021 r. podczas internetowego spotkania z mieszkańcami Myślenic został zapytany, w jaki sposób potrafił pogodzić pracę na stanowisku burmistrza oraz w dwóch spółkach Skarbu Państwa. - Nie robię nic, co jest niezgodne z prawem. Aby móc pracować w spółkach Skarbu Państwa, musiałem ukończyć odpowiednie studia, zdobyć odpowiednie kompetencje - tłumaczył Szlachetka, cytowany za lokalnym serwisem miasto-info.pl.

Jarosław Szlachetka obecnie już nie zasiada w radzie Przedsiębiorstwa Budowy Szybów. Zapewnił natomiast, że zaangażowanie w radzie nadzorczej Orlen Upstream "nie będzie kolidowało z obowiązkami burmistrza" - podaje wirtualnapolska.pl. W 2022 r. Jarosław Szlachetka zarobił 38 218 zł w Przedsiębiorstwie Budowy Szybów i 27 507 zł w firmie Elbis. W tym czasie jako burmistrz Myślenic otrzymał 257 290 zł wynagrodzenia - wynika z opublikowanego oświadczenia majątkowego.

Kim jest Jarosław Szlachetka?

Jarosław Szlachetka z wykształcenia jest nauczycielem wychowania fizycznego. Pracował jako nauczyciel i ratownik WOPR. Zaangażował się w działalność PiS, został asystentem społecznym i następnie dyrektorem biura poselskiego Marka Łatasa. W 2006 r. objął mandat radnego w Myślenicach, a cztery lata później złożył mandat radnego dla posady wicewójta w gminie Pcim, kierowanej wówczas przez Daniela Obajtka. Jeszcze w tym samym roku zrezygnował z funkcji - objął mandat radnego w Sejmiku Małopolskim.

W 2011 r. Daniel Obajtek zaproponował Szlachetce posadę pełnomocnika wójta ds. rozwoju, strategii i sportu. W 2014 r. ponownie otrzymał mandat radnego wojewódzkiego. Rok później zrezygnował z mandatu, gdy dostał się do Sejmu. W 2018 r. złożył mandat poselski i został burmistrzem Myślenic.

Więcej o: