Kto udzieli bezpiecznego kredyt 2 proc.? Zgłosiło się 12 banków, część zaczyna już w lipcu

Bezpieczny kredyt 2 proc. ustawowo wchodzi w życie z początkiem lipca. Ale w praktyce nie będzie można go zaciągnąć tak szybko. Nie trzeba jednak będzie na to długo czekać, bo kilka dni później siedem banków będzie miało już rządowy projekt w ofercie. Kolejne pięć banków zapowiada wprowadzenie bezpiecznego kredytu 2 proc. w późniejszym terminie.

12 banków, w tym banki spółdzielcze, deklaruje wprowadzenie "bezpiecznego kredytu" - przekazała PAP Katarzyna Fortuna z Banku Gospodarstwa Krajowego, pisze Forsal.pl. Lista banków ma zostać opublikowana stronie BGK po tym, jak banki kredytujące podpiszą umowę dotyczące obsługi programu. 

Zobacz wideo AI sprawi, że zawodów będzie więcej? "To będzie bardzo ciekawe"

Bezpieczny kredyt 2 proc. Od kiedy?

Choć przepisy o bezpiecznym kredycie 2 proc. będą obowiązywały już od 1 lipca, to taka oferta będzie dostępna dopiero od poniedziałku 3 lipca. W tym terminie pożyczkę ma wprowadzić siedem banków. Kolejne pięć planuje zrobić to później. 

Bank Gospodarstwa Krajowego będzie zapewniał kredytodawcom operacyjną obsługę dopłat do oprocentowania kredytów. "We współpracy ze Związkiem Banków Polskich oraz Ministerstwem Rozwoju i Technologii od marca prowadziliśmy uzgodnienia z 21 bankami kredytującymi. Wspólnie wypracowaliśmy wzory dokumentów oraz ujednolicone dobre praktyki obsługi programu, które ZBP może przekazać kolejnym zainteresowanym bankom" - powiedziała Katarzyna Fortuna z Banku Gospodarstwa Krajowego.

BGK razem ze związkiem Banków Polskich i Ministerstwem Rozwoju i Technologii prowadzi ponadto rozmowy z bankami kredytującymi w sprawie kont mieszkaniowych. "Dwa banki deklarują wprowadzenie do oferty konta mieszkaniowego w lipcu. Rozmawiamy z kolejnymi bankami. Informacje na temat banków, z którymi podpiszemy umowy dotyczące obsługi kont mieszkaniowych w programie Pierwsze mieszkanie, zamieścimy na stronie internetowej banku po podpisaniu umów" - oznajmiła przedstawicielka BGK. Wszystkie banki, które dołączą do programu, muszą umożliwić założenie takiego konta do 1 marca 2024 roku.  

Jak na razie banki będą oferować kredyt na podstawie wskaźnika WIBOR. "Banki procesują proces dostosowawczy do zmiany stawek referencyjnych, zastępujących WIBOR stawkami WIRON. Banki kredytujące same będą mogły określić wybór stawki bazowej dla 'Bezpiecznego kredytu 2 proc.', BGK nie ma umocowania ustawowego do narzucania jej bankom kredytującym w umowie współpracy" - wskazała Katarzyna Fortuna. 

Bezpieczny kredyt 2 proc. Dla kogo?

To rozwiązanie, z którego będą mogły skorzystać osoby w wieku poniżej 45 lat, które nie mają i nie miały mieszkania, domu ani spółdzielczego prawa do lokalu lub domu. W przypadku małżeństwa lub rodziców co najmniej jednego wspólnego dziecka warunek wieku spełnić będzie musiało przynajmniej jedno z nich. Kredytobiorca będzie musiał mieć zdolność kredytową adekwatną do kwoty kredytu, jaki chce uzyskać. Dopłata do rat kredytu mieszkaniowego będzie przysługiwała przez 10 lat. Kredyt będzie spłacany w formule stałych rat kapitałowych (malejących rat kapitałowo-odsetkowych), a jego oprocentowanie wyniesie dla kredytobiorcy 2 proc. powiększone o marżę i prowizję banku.

Maksymalna wysokość kredytu, o który może ubiegać się jedna osoba, to 500 tysięcy złotych. W przypadku małżeństwa lub rodziców z dzieckiem maksymalna kwota wyniesie więcej, bo 600 tys. zł. Kredyt można otrzymać na mieszkania zarówno z rynku pierwotnego, jak i wtórnego. W programie nie obowiązuje limit cen za 1 metr kwadratowy mieszkania.

Drugim elementem programu Pierwsze Mieszkanie będzie Konto Mieszkaniowe, czyli rachunek oszczędnościowy, na którym na preferencyjnych warunkach będzie można oszczędzać na mieszkanie. Konto Mieszkaniowe będzie wymagało regularnych wpłat od 500 zł do 2 tys. zł co miesiąc, przez 3-10 lat (z możliwością jednych w roku "wakacji" bez wpłaty). W nagrodę oszczędzający dostanie od państwa premię - rząd dorzuci taki procent aktualnej kwoty na koncie, ile wyniosła inflacja roczna lub średnia zmiana ceny 1 m2 mieszkania (wyższej z tych dwóch liczb). 

Więcej o: