Ślub kościelny. Ile kosztuje? Jedni słyszą "co łaska", drudzy - "inflacja"

Ile kosztuje ślub kościelny? Jedni w kancelarii parafialnej słyszą: "co łaska", drudzy - zobaczą cennik. "Zróbmy promocyjnie 1900 zł, ogólnie bierzemy 2200 zł" - miał zaproponować jednej z par duchowny.

Ślub kościelny może okazać się sporym wydatkiem. Należy zapłacić w kancelarii parafialnej m.in. za: udzielenie sakramentu, usługi kościelnego i organisty. Ile? Jak wynika z relacji wielu par, określenie "co łaska" niejednokrotnie zamienia się w konkretną kwotę. 

Zobacz wideo Zapytaliśmy mieszkańców Opola, ile wypada dawać do koperty na wesele

Ślub kościelny. Ile kosztuje? "Zróbmy promocyjnie 1900 zł"

Koszt ślubu różni się w zależności od parafii. Na jednym z forów ślubnych użytkownicy podawali różne kwoty - od 700 zł do nawet 2 tys.  "U nas było "co łaska"… ale nie mniej niż 2000 zł" - napisała jedna z internautek. "1500 zł, ale zaznaczył, że cena może ulec zmianie, bo jest inflacja" - wyznała kolejna. "U nas z góry ksiądz powiedział 900 zł, a potem przyszła inflacja i już 1100 musieliśmy zapłacić" - cytuje "Fakt". "Zróbmy promocyjnie 1900 zł, ogólnie bierzemy 2200 zł" - miał zaproponować duchowny.

"Jeden ksiądz powiedział 1 200 zł, a drugi, że sam nie wie, ale ludzie dają między 400 zł a 800 zł. My daliśmy 500 zł i był bardzo zadowolony" - relacjonuje kobieta. "Godzina udzielania ślubu to 0 zł. Księża i tak dostają wynagrodzenie za swoją posługę, plus inne dodatki i bardzo wysokie emerytury. Co innego organista, który normalnie idzie do pracy. Dlatego jak księdzu dacie 22 zł 80 gr brutto/h, bo tyle wynosi minimalna krajowa [od lipca wynosi 23,50 zł brutto], to nie powinien się obrazić" - podeszła do sprawy bardzo rzeczowo jedna z internautek. 

Na "ofierze" się nie kończy. Są też inne wydatki

Opłata za odprawienie ślubu jest kroplą w oceanie wydatków. Należy do nich również doliczyć:

  • zapowiedzi przedślubne - "co łaska" lub około 250 zł;
  • sprzątanie po ceremonii - "co łaska" lub około 200 zł;

a także:

  • ślub konkordatowy, załatwienie dokumentów z Urzędu Stanu Cywilnego - 84 zł;
  • odpisy aktów urodzenia - ok. 22 zł za jeden skrócony odpis;
  • odpisy aktów chrztu - "co łaska", ale może być nawet 50 zł za jeden odpis;
  • kurs przedmałżeński - od 50 zł do 300 zł.
Więcej o: