Są wyniki finansowe CPK. Zarząd spółki zarobił o kilkaset tysięcy więcej niż rok temu

Zarząd CPK zarobił w 2022 roku o 400 tys. więcej niż rok wcześniej. Budżet na wynagrodzenia powiększył się o 21 mln złotych w związku z zatrudnieniem nowych osób. To informacje z opublikowanego właśnie raportu finansowego Centralnego Portu Komunikacyjnego.
Zobacz wideo Patrycja i Paulina czekają na dziecko ["Jesteśmy rodziną" - serial o LGBT+ w Polsce]

Z raportu finansowego wynika, że w zeszłym roku spółka CPK osiągnęła zysk netto w wysokości 28 milionów złotych. Rok wcześniej strata wynosiła 169 mln zł. Tegoroczne odwrócenie sytuacji to efekt przejęcia nieruchomości, które mają być przekazane dawnym właścicielom gruntów wykorzystanych pod budowę lotniska. Dzięki temu udało się wypracować 124 mln zł przychodu. Pomógł też wzrost wartości obligacji spółek w portfelu CPK, dzięki czemu przychody finansowe wzrosły do 63,7 mln zł - informuje rynek-lotniczy.pl.

- Wynik został wypracowany na podstawie zdarzeń jednorazowych czyli przejmowania nieruchomości i wyceny obligacji. Nadal jesteśmy spółką inwestycyjną i czysto kosztową, dopiero w momencie komercjalizacji inwestycji pojawią się rzeczywiste zyski - podkreślił Andrzej Alot, członek zarządu ds. finansowych spółki. Dodał też, że na ten rok CPK nie zakłada zysku.

CPK zatrudniło więcej ludzi, wydatki na pensje wzrosły o połowę

Andrzej Alot z zarządu spółki poinformował także, iż w zeszłym roku wzrosła liczba osób zatrudnionych w CPK. Na koniec 2021 roku wyniosło ono 493 osoby, a na koniec zeszłego roku w CPK miało już 638 pracowników. Spółka rozbudowuje biura merytoryczne odpowiedzialne za inwestycje lotniskowe, kolejowe oraz pozyskiwanie nieruchomości i zagospodarowanie przestrzenne. W związku z tym wzrosła również kwota przeznaczona na wynagrodzenia pracowników - z 45 do 66 milionów złotych. Według raportu wynagrodzenie członków zarządu spółki CPK wyniosło w 2022 roku 2,4 miliona złotych wobec dwóch milionów w 2021 roku.

Z dokumentów wynika, że cały czas rośnie zainteresowanie Programem Dobrowolnych Nabyć. CPK skupuje w tej chwili nieruchomości pod budowę szybkiej kolei. Rzecznik CPK Konrad Majszyk powiedział, że do tej pory do programu zgłosiło się ponad 1250 właścicieli posiadających ponad 3550 hektarów gruntów. Umowy podpisano na prawie 830 hektarów. Na obszarze projektowanego lotniska o wielkości 2155 hektarów spółka ma już wykupionych około 530 hektarów, kolejnych 100 oczekuje na podpisanie aktów notarialnych, a ponad 1000 hektarów jest w trakcie negocjacji.

Budowa lotniska w ramach CPK ruszy w lato

Spółka poinformowała także, że w ciągu kilku tygodni zostanie wyłoniony inwestor strategiczny. W takim samym czasie ma także zostać wydana decyzja środowiskowa, która jest jednym z kluczowych dokumentów dla inwestycji. Zasadnicze prace budowlane lotniska mają się rozpocząć jeszcze latem tego roku.

Więcej o: