Według GUS Polacy zarabiają 5000 zł na rękę. Naprawdę jest o wiele mniej. Skąd te obliczenia?

Według Głównego Urzędu Statystycznego przeciętne wynagrodzenie w Polsce wynosi ponad 5 tys. zł. Rzeczywistość wygląda jednak inaczej i większość pracowników nie zarabia takich pieniędzy. - Według ekonomistów statystyki mają być zawyżane przez najlepiej zarabiających pracowników dużych firm.

Mimo tego, że większość osób w Polsce zarabia około 3 tys. złotych, dane Głównego Urzędu Statystycznego zaskakują. Okazuje się, że według statystyk Polacy zarabiają o wiele więcej. Z czego to wynika?

Zobacz wideo Grodzenie - fenomen polskiej kultury? Socjolog: Przestrzeń publiczna należy do tego, kto ją zawłaszczy

Dane GUS zaskakują. Polacy zarabiają około 5 tys. netto

W I kwartale 2023 roku przeciętne wynagrodzenie według danych GUS wyniosło 7124,26 zł (ok. 5200 zł na rękę) - czytamy na stronie urzędu. Te dane dotyczą wynagrodzenia w gospodarce narodowej (w firmach liczących powyżej 10 zatrudnionych). Nie dotyczą jednak osób, pracujących w małych firmach. - GUS cyklicznie podaje przeciętne wynagrodzenia w przedsiębiorstwach, w tym w spółkach Skarbu Państwa, w górnictwie i energetyce. Wiadomo, że tam wynagrodzenia są najwyższe. Pomijane są zaś wynagrodzenia nawet 55 proc. społeczeństwa - przekazał ekonomista Marek Zuber, cytowany przez "Super Express".

Na średnią płacę wpływają zatem wysokie wynagrodzenia, których jest niewiele. Natomiast mediana wynagrodzeń jest bliższa najczęściej przyznawanej płacy w Polsce. Kolejny raport dotyczący mediany zostanie opublikowany przez GUS w październiku 2023 roku - wówczas poznamy jednak płace z zeszłego roku.

Rozwarstwienie społeczeństwa ma wpływ na średnie zarobki

Ekonomiści przyznają, że statystyki zawyżają pracownicy dużych firm, którzy zarabiają najwięcej. - Nie mamy prawdziwej wiedzy o wynagrodzeniach - powiedział ekonomista prof. Ryszard Bugaj. Według niego trudno też zdefiniować wynagrodzenie - czy dotyczy osób na etacie, na umowie cywilnoprawnej czy brać pod uwagę również działalność gospodarczą. - Nie mamy prawdziwej wiedzy o wynagrodzeniach - podsumował ekspert.

Specjaliści zauważają, że różnice w statystykach podawanych przez GUS oraz w wynagrodzeniach, które faktycznie otrzymują Polacy, wynikają również z rozwarstwienia się społeczeństwa. Wyższe zarobki otrzymuje mniejsza grupa pracowników.

Więcej o: