Bon turystyczny. Do kiedy? Czy wróci rządowy program? Gut-Mostowy rozwiał wątpliwości

Bon turystyczny był jednorazowym świadczeniem. Z danych ZUS wynika, że dokonano nim płatności ponad pięć milionów razy. Czy będzie reaktywacja programu? Rząd myśli nad nową formą wsparcia rodzin i branży turystycznej.

Bon turystyczny obowiązywał od 1 sierpnia 2020 roku do 31 marca 2023 - niewykorzystany, przepada. Program miał wesprzeć polskie rodziny i jednocześnie branżę turystyczną w okresie kryzysu wywołanego pandemią COVID-19. 

Zobacz wideo Czy Tusk okradł Polaków reformą OFE?

Bon turystyczny. Polacy wydali blisko 3,2 mld zł

Program Polski Bon Turystyczny był jednorazowym świadczeniem. Uprawniał do kwoty 500 zł na każde dziecko (z orzeczeniem niepełnosprawności - 1000 zł). Mógł zostać wykorzystany tylko na terenie Polski podczas pobytu w hotelu, pensjonacie, gospodarstwie agroturystycznym, czy campingu. 

Od 1 sierpnia 2020 roku do 31 marca 2023 roku Polacy zapłacili bonem ponad 5,5 mln razy, na łączną kwotę blisko 3,2 mld zł - podaje Zakład Ubezpieczeń Społecznych. Najwięcej płatności zostało  odnotowanych w woj. małopolskim, pomorskim i zachodniopomorskim.

Czy program Polski Bon Turystyczny wróci? Gut-Mostowy: Nie ma możliwości

Wielu rodzin nie stać na wakacyjny wypoczynek. Ceny są znacznie wyższe niż w ubiegłym roku. - Klienci płacą średnio 3,5 tys. za osobę - powiedział Jarosław Kałucki, rzecznik Travelplanet.pl. W związku z tym, czy będzie nowy bon turystyczny 2023/2024? - Rząd myśli o innych formach wsparcia turystyki - przekazał wiceminister sportu i turystyki Andrzej Gut-Mostowy. - Nie ma takiej możliwości, aby pojawił się nowy bon turystyczny w takiej formie, w jakiej był wcześniej. Nie ma możliwości, żeby teraz przeznaczono cztery mld zł na takie wsparcie. Takiego programu na pewno nie będzie. Na tę chwilę trwają natomiast prace analityczne co do innej formy wspierania krajowej turystyki - dodał.

Więcej o: