Zaczęło się. Trwa turystyczna apokalipsa w Tatrach. Sypią się mandaty, samochody są odholowywane

Szlaki w Tatrach zaroiły się już od turystów. A to oznacza kolejki do kas. Tatrzański Park Narodowy radzi, jak ich uniknąć. Policja przypomina też o zmianie organizacji ruchu na Łysej Polanie. W ostatni weekend policja odnotowała dziesiątki źle zaparkowanych aut.

W Zakopanem sezon w pełni. Do kas ustawiają się długie kolejki, a Policja odholowuje nieprawidłowo zaparkowane samochody. Tatry to jeden z najchętniej odwiedzanych przez Polaków regionów Polski, dobrze więc zaplanować sobie wycieczkę z wyprzedzeniem, by nie tracić czasu na stanie w kolejkach, czy na odbiór źle zaparkowanego auta z policyjnego parkingu.

Zobacz wideo Para homoseksualna z dzieckiem, kontra prawo. "Nie możemy mówić o równowadze prawnej" ["Jesteśmy rodziną" - serial o LGBT+ w Polsce]

Wakacje w Zakopanem. Wycieczka w Tatry na Morskie Oko. Jak zaplanować? 

Kolejki do kas zaczynają się około południa, a na początku szlaku w stronę Morskiego Oka ciągną się kilometrami - pisze WP. Portal radzi, by zacząć zwiedzane w godzinach porannych, dzięki czemu nie będziemy musieli czekać, by kupić bilet, a na szlaku będzie mniej osób. Tatrzański Park Narodowy radzi, by przyjechać na szlak przed godziną 8.00, co pozwoli uniknąć korków. Można też zdecydować się na transport publiczny z Zakopanego lub Bukowiny Tatrzańskiej. 

TPN zachęca też do kupowania biletów wstępu oraz biletów na parking pod TYM adresem, co również pozwala uniknąć kolejek. "W ten sposób po zaparkowaniu samochodu będziesz mógł ominąć kolejkę oczekujących na zakup - okaż kupiony wcześniej bilet w okienku i ruszaj na szlak" - czytamy na stronie. 

Szlak na Morskiego Oko. Policja odholowuje samochody z Łysej Polany

Zakopiańska policja informuje o kolejnych odholowanych samochodach z Łysej Polany. W weekend odnotowano kilkadziesiąt nieprawidłowo zaparkowanych aut. "Przyjezdni kierowcy niestety nadal ignorują znaki drogowe. Policjanci zakopiańskiej drogówki oraz policjanci z Komisariatu Policji w Bukowinie Tatrzańskiej nadzorujący ten rejon działania zapowiadają, że będą konsekwentnie odholowywać nieprawidłowo zaparkowane pojazdy" - pisze policja. I przypomina, że w rejonie nastąpiła zmiana organizacji ruchu.

Za nieprawidłowe parkowanie grozi mandat karny w wysokości 100 zł i 1 punkt karny. Ponadto koszt odholowania samochodu do 3.5 t to dodatkowo około 450 zł, plus doba na parkingu kolejne 30 zł. Nieprawidłowe parkowanie po stronie słowackiej zagrożone jest mandatem karnym w wysokości nawet do 800 €. Z tego również policja radzi, by wykupić miejsce parkingowe co najmniej z jednodniowym wyprzedzeniem. W sezonie koszt parkowania samochodu osobowego przy zakupie e-biletu to 55 zł. "W dniu przyjazdu cena o 10 zł wyższa względem ceny bazowej, a w razie wysokiego popytu na bilety na dany dzień, cena będzie wyższa o maksymalnie 20 zł w stosunku do ceny bazowej" - przypomina TNP. Dla motocykl e-bilet kosztuje w sezonie 39 zł, dla busów i kamperów - 86 zł. 

Więcej o: