Portal Cen Mieszkań ma być dostępny od połowy przyszłego roku. Jak pisze rząd, będzie to "przydatne narzędzie (...) stworzone z myślą o osobach zainteresowanych kupnem mieszkania lub domu jednorodzinnego na rynku pierwotnym i wtórnym". Zdaniem rządu dzięki portalowi zostanie zwiększona przejrzystość rynku nieruchomości, co może ustawić działalność inwestycyjną.
"Portal Cen Mieszkań to kolejny element naszych działań uzdrawiających rynek mieszkaniowy. Chcemy skończyć z brakiem transparentności na rynku nieruchomości. Każda osoba zainteresowana kupnem mieszania lub domu będzie miała dostęp do danych statystycznych o cenach transakcyjnych na rynku mieszkaniowym. Mówimy zarówno o rynku pierwotnym, jak i wtórnym. Dostęp do wiarygodnej i aktualnej informacji z rynku to większa przejrzystość cen, ułatwienie w podejmowaniu decyzji zakupowych oraz ochrona przed działaniami spekulacyjnymi" - informuje minister rozwoju i technologii Waldemar Buda.
Dane z portalu będą bardziej wiarygodne niż dane prezentowane np. przez komercyjne portale z ogłoszeniami o nieruchomościach do sprzedaży, które najczęściej dotyczą cen ofertowych, a nie transakcyjnych
- twierdzi Waldemar Buda.
Ceny mieszkań będzie można filtrować i wybrać parametry poszukiwanej nieruchomości. Portal ma oferować podział pod względem powierzchni, liczby pokoi czy pięter. "Będzie można filtrować piętrami, metrażem, rodzajem rynku (pierwotny, wtórny), rokiem budowy itd. Będą też wykresy dla każdego miasta, dzielnicy, ulicy. W końcu doczekamy się w Polsce fajnego portalu śledzącego ceny transakcyjne live" - komentuje ekspert rynku nieruchomości Tomasz Narkun.
Rząd wśród korzyści portalu wymienia:
Portal Cen Mieszkań będzie prowadził Ubezpieczeniowy Fundusz Gwarancyjny, który realizuje także inne działania służące zwiększeniu ochrony nabywców nieruchomości mieszkaniowych. Dane do portalu będą częściowo pobierane z prowadzonej już obecnie przez UFG Ewidencji Deweloperskiego Funduszu Gwarancyjnego. Uzupełnią je informacje przekazywane bezpośrednio przez podmioty profesjonalnie działające na rynku mieszkaniowym, w tym deweloperów. Dane z rynku wtórnego będą natomiast pozyskiwane od Krajowej Administracji Skarbowej, która gromadzi dane pochodzące z aktów notarialnych dokumentujących transakcje sprzedaży/zakupu nieruchomości mieszkaniowych.