Będzie składka solidarnościowa od spółek węglowych. Dodatkowe miliardy na obniżenie cen energii

Rada Ministrów przyjęła przepisy, które mają wprowadzić składkę solidarnościową dla spółek węglowych. Pieniądze z tego tytułu pozwolą dalej stabilizować ceny energii. Rząd bowiem planuje zmienić też limity w zasadach dopłat do prądu.

Nadzwyczajne zyski spółek węglowych uzyskane w 2022 roku mają zostać obciążone składką solidarnościową w wysokości 33 proc. - cytuje PAP Bankier.pl. Nadmiarowe dochody są definiowane jako przekraczające 120 proc. średnich dochodów z poprzednich czterech lat. 

Zobacz wideo Co rząd opozycji miałby do powiedzenia górnikom?

Składki solidarnościowe zasilą dopłaty do prądu

"Dochody z wpłat składki solidarnościowej do FWRC (Fundusz Wypłaty Różnicy Ceny - red.) zostały oszacowane w wysokości 2 mld zł. Będą realizowane tylko w 2023 r. zgodnie z proponowanymi w projekcie ustawy mechanizmami" - poinformowała kancelaria premiera

Nowe przepisy mają być przyjęte w ramach nowelizacji ustawy o szczególnych rozwiązaniach służących ochronie odbiorców energii elektrycznej w 2023 roku w związku z sytuacją na rynku energii elektrycznej. Te 2 mld zł pomogą zwiększyć roczne limity zużycia prądu objętych obniżeniem cen. W projekcie ustawy przewidziano, że dla gospodarstw domowych limit zwiększy się z 2000 kWh do 3000 kWh rocznie, dla gospodarstw domowych, w których znajduje się osoba z niepełnosprawnością z 2600 kWh do 3600 kWh, a dla posiadaczy Karty Dużej Rodziny oraz rolników - z 3000 kWh do 4000 kWh rocznie.

Nowe limity będą do wykorzystania jeszcze w 2023 roku. Więc nawet jeśli zostaną przekroczone przed wejściem w życie zaproponowanej ustawy, dostawca energii rozliczy je na nowych zasadach poprzez korektę faktury

Rząd chce zmniejszyć zamrożoną cenę energii i przypomina o rabatach 

Do wymienionych wyżej limitów odbiorcy energii płacą tylko 785 zł/MWH, dopiero po przekroczeniu tej granicy płacą stawkę rynkową. Od 1 października zamrożona przez rząd cen prądu a zostanie zmniejszona do 693 zł/MWh. Rozwiązanie jest przeznaczone dla: samorządów; małych i średnich przedsiębiorstw; wrażliwych podmiotów użyteczności publicznej, takich jak szpitale, szkoły, przedszkola, żłobki, noclegownie czy placówki opieki nad osobami niepełnosprawnymi.

"Jednocześnie rząd nadal zachęca do oszczędności energii, co wiąże się z dalszymi benefitami. Wystarczy, że w okresie od 1 października 2022 r. do 31 grudnia 2023 r. mieszkańcy Polski zmniejszą zużycie prądu o co najmniej 10 proc. Wówczas otrzymają dodatkowy upust o wartości 10 proc. całego rachunku za energię elektryczną, który zostanie rozliczony w 2024 r." - przypomniano.

Więcej o: