Włochy odwołały kilkaset lotów, w Brukseli też problem. Lotniska i koleje strajkują w połowie Europy

Trwają strajki w branży transportowej. W kilku dużych krajach pracownicy walczą o lepsze warunki. A to dla pasażerów oznacza utrudnienia, opóźnienia i odwołane loty w szczycie sezonu urlopowego.

W ubiegłym roku strajki kontrolerów lotów i pracowników lotnisk sparaliżowały transport w Europie. Mimo zakończenia sezonu wakacyjnego kolejne strajki co jakiś czas odbywały się w różnych krajach. Podczas tegorocznych wakacji pracownicy branż transportowych ponownie próbują walczyć o lepsze warunki pracy.

Zobacz wideo Para homoseksualna z dzieckiem, kontra prawo. "Nie możemy mówić o równowadze prawnej" ["Jesteśmy rodziną" - serial o LGBT+ w Polsce]

Na strajk zdecydowały się nie tylko związki zawodowe w poszczególnych krajach. 7 lipca jeden ze związków zawodowych w Eurocontrol, które koordynuje loty na kontynencie, ostrzegł, że przygotowuje akcję protestacyjną. Nie podano konkretnych dat. W innych krajach strajki już jednak trwają. 

Strajk we Włoszech

We Włoszech od godziny 10 do 18 strajkować w sobotę strajkować będą pracownicy włoskich lotnisk oraz piloci. Z powodu akcji protestacyjnej odwołano kilkaset lotów. Pracownicy lotnisk protestują z powodu coraz trudniejszych warunków pracy zmianowej. Domagają się również podwyżki inflacyjnej i nowej, dorocznej umowy zbiorowej, która nie była odnawiana od 6 lat. 

Strajk zmusił linie Ita Airways, dawniej Alitalia, do odwołania 133 połączeń na liniach krajowych i zagranicznych. Z powodu strajku pilotów tanie linie Easyjet odwołały 134 loty dotyczące Włoch. W większości chodzi o krajowe połączenia wewnętrzne. Jak się szacuje, skutki strajku dotkną co najmniej 270 tys. pasażerów.

Wcześniej, w czwartek, z powodu 12-godzinnego strajku kolejarzy odwołano dwie trzecie pociągów. Włoska organizacja konsumentów uważa przeprowadzanie takich akcji w wakacje za przemoc wobec obywateli i domaga się, by w tym okresie ich zabronić. Podkreślono, że związkowcy mają słuszne motywacje, ale niesprawiedliwe jest branie za "zakładników" podróżujących, którzy ponoszą z tego powodu straty moralne i materialne - podaje bankier.pl za PAP. 

W Belgi odwołano setki lotów

W sobotę rozpoczął się strajk belgijskich pilotów zatrudnionych przez irlandzkiego przewoźnika. Domagają się wzrostu wynagrodzeń. Podkreślają, że zgodzili się na 20-procentowe cięcia w czasie pandemii, by pomóc przewoźnikowi przetrwać kryzys, ale teraz kiedy Ryanair wyszedł na prostą i odnotowuje zyski, chcą podniesienia płac. Dodatkowo, jak informuje związek zawodowy belgijskich pilotów, kierownictwo przewoźnika chce wypowiedzieć układ zbiorowy.

Rozmowy ostatniej szansy w połowie tygodnia nie przyniosły rezultatu dlatego strajk został podtrzymany, co doprowadziło do odwołania ponad 100 lotów Ryanaira w ten weekend z lotniska Charleroi pod Brukselą. W swoim oświadczeniu Ryanair informuje, że ponad 60 procent belgijskich lotów odbędzie się zgodnie z planem. Żaden lot nie został natomiast odwołany z międzynarodowego lotniska w Brukseli, gdzie tani przewoźnik nie ma już swojej bazy. Na nielicznych trasach obsługiwanych przez Ryanair z lądowaniem na Zaventem nie latają belgijscy piloci.

Wielka Brytania. Strajk na Gatwick na przełomie lipca i sierpnia

950 pracowników lotniska Gatwick w Wielkiej Brytanii zapowiedziało strajk w celu wywalczenia wyższych wynagrodzeń - pisze Reuters. Personel naziemny, pracownicy odprawy, a także osoby zajmujące się transportem bagaży będą strajkować od 28 lipca do 1 sierpnia oraz 4-8 sierpnia. Z tego powodu EasyJet skasowało 1,7 tys. lotów w lipcu i sierpniu. To 2 proc. wszystkich lotów linii, które wpłyną na plany podróży 180 tys. osób. Strajkować będą też pracownicy ochrony oraz obsługa techniczna terminali na lotnisku w Birmingham. 100 pracowników rozpocznie strajk 18 lipca, można wówczas spodziewać się opóźnień w lotach.

Strajkują też kontrolerzy we Francji

Kontrolerzy lotów we Francji strajkują w związku z planem podniesienia wieku emerytalnego. W lipcu już doszło do opóźnień i zmniejszenia liczby lotów krajowych. Z powodu strajku kontrolerów Ryanair odwołał w tym miesiącu już 900 lotów. Przewoźnik zwrócił się do Komisji Europejskiej z apelem o ochronę przelotów przed strajkami. 

Strajki również na Półwyspie Iberyjskim

W Portugalii personel pokładowy zaplanował trzeci tegoroczny strajk na 21-25 lipca. Easyjet odwołał z tego powodu już 350 lotów. W Hiszpanii natomiast piloci Iberia Regional Nostrum od 27 lutego strajkują w każdy poniedziałek oraz piątek. W wyniku sporu płacowego 6 czerwca rozpoczęli codzienny strajk, którego czasu zakończenia nie podano. Przewoźnik poinformował 14 lipca, że może wpłynąć to na niektóre połączenia lotnicze - informuje Reuters. 

Więcej o: