Co sprawia, że Finowie są najszczęśliwsi? Oto pięć zasad

Finlandia po raz szósty z rzędu zajęła pierwsze miejsce w rankingu najszczęśliwszych państw świata. Jaki jest sekret jej mieszkańców? Filozof i psycholog Frank Martela wskazuje na pięć zasad Finów, które warto wprowadzić do swojego życia.

Spośród 156 państw najszczęśliwszym krajem jest Finlandia - a przynajmniej tak wynika z rankingu World Happiness Report. Zestawienie to jest tworzone co roku, a aby zmierzyć poziom szczęścia mieszkańców danego kraju, wylicza się średnią ocenę ich jakości życia w ciągu trzech poprzednich lat. Pierwszy taki ranking powstał 10 lat temu. Osiągnięcie Finów w postaci sześciokrotnego osiągnięcia najlepszego wyniku jest zatem jeszcze bardziej imponujące. Na czym polega sekret? Filozof i psycholog Frank Martela w artykule cnbc.com wskazał, że mieszkając przez całe życie w Finlandii, nauczył się, że znalezienie sensu życia sprowadza się do pięciu słów. 

Zobacz wideo Finlandia wstąpiła do NATO. Jabłoński: Doskonała wiadomość. To powoduje, że jesteśmy bezpieczniejsi

Zasada 1. Żyj dla siebie

Finowie kierują się w życiu pięcioma zasadami. Pierwszą z nich można ująć jako: "żyj dla siebie, a nie dla cudzych oczekiwań". Chcąc osiągnąć sukces i szczęście, nie można podążać w życiu ścieżką, którą ktoś dla nas wybrał. Wieczne dążenie do zadowolenia innych sprawia, że nie spełniamy własnych marzeń i w efekcie jesteśmy nieszczęśliwi. Jak pisze ekspert, "nawet znacząca praca, taka jak bycie lekarzem, może wydawać się pusta, jeśli nie ma w niej serca". Ponadto ciągłe porównywanie się do innych sprawia, że zaburzamy poczucie własnej wartości. Niska samoocena skutkuje zachwiana wiarą w swoje możliwości, co z kolei prowadzi do braku rozwoju.

Zasada 2. Zostań ekspertem i dziel się wiedzą

Druga zasada brzmi: "stań się ekspertem i dziel się swoją wiedzą". Frank Martela uważa, że jednym z najlepszych sposobów dawania innym czegoś od siebie, jest znalezienie dziedziny, która spełnia trzy wymagania: jesteś w tym dobry, to cię ekscytuje i ma pozytywny wpływ na innych. Kiedy odnajdziemy hobby, które sprawia nam przyjemność, dążymy do tego, by być jak najlepszymi w tej dziedzinie, a po wielu latach w danej branży stajemy się ekspertami. Filozof uważa, że warto się dzielić zdobytą wiedzą, aby wspierać innych w rozwijaniu pasji.

Zasada 3. Wykonywanie przypadkowych gestów dobroci

Kolejna zasada to "wykonywanie przypadkowych gestów dobroci". Martela uważa, że nawet najdrobniejsze gesty, takie jak zaproponowanie szklanki wody listonoszowi czy spędzenie wolnego południa z dziadkami mają na nas wpływ. Pogłębianie więzi z rodziną czy pomaganie innym, nie tylko sprawia przyjemność, ale ma długotrwały wpływ na zdrowie.  

Specjaliści z University of Michigan przeprowadzili badania, które miały wykazać czy istnieje związek między dawaniem wsparcia innym ludziom a długością życia danej osoby. W tym celu przez pięć lat obserwowali śmiertelność grupy seniorów, analizując ich zachowania względem innych. Wyniki pokazały, że ci, którzy byli źródłem wsparcia dla innych osób, mieli mniejsze ryzyko zgonu niż ci, którzy nie angażowali się w pomoc, jak podaje zdrowie.pap.pl.

Zasada 4. Bądź dobrym sąsiadem

"Bądź dobrym sąsiadem" to czwarta z zasad szczęśliwego życia. Fińskie słowo talkoot, które tłumaczy się jako "wspólną pracę, w wykonywaniu czegoś" jest bardzo popularne wśród mieszkańców Skandynawii. Finowie pozytywnie podchodzą do inicjatyw obywatelskich, takich jak wspólne sprzątanie okolicy, czy zazielenianie okolicznych terenów. Od małego mają wpajany szacunek do obowiązków społecznych, uważają, że np. warto płacić podatki, ponieważ jest to niezbędne dla dobra ogółu.

Zasada 5. Ciesz się wspólnie spędzonym czasem w ciszy

"Ciesz się wspólnie spędzonym czasem w ciszy" to ostatnia z zasad, jaką przytacza Martela. Nie chodzi tutaj o siedzenie z kolegą czy przyjaciółką przez godzinę bez słowa, ale o celebrowanie nawet najmniejszych wspólnie spędzonych chwil. W dzisiejszych czasach, gdzie wszyscy są zabiegani, a technologia idzie naprzód, zapominamy o drobnych rzeczach, które sprawiają przyjemność i pozwalają się wyciszyć. Chcąc się rozwijać i być szczęśliwym, trzeba czasem "włączyć pauzę". W tym celu warto wybrać się np. do lasu czy na spacer do parku z kimś nam bliskim, gdzie jest dużo natury i można uciec od codziennego zgiełku. 

Więcej o: