Kiedy RPP obniży stopy procentowe? "Może nawet już po wakacjach". Glapiński wysłał jasny sygnał

Adam Glapiński poinformował, że Rada Polityki Pieniężnej zakończyła cykl podwyżek stóp procentowych. Zdaniem ekspertów komunikat prezesa Narodowego Banku Polskiego to zapowiedź dalej idących decyzji, a RPP już wkrótce może obniżyć stopy procentowe. Członkini organu decyzyjnego NBP wskazała konkretny termin, w którym stopy zostaną obniżone, o ile będą ku temu "sprzyjające warunki".

7 lipca Adam Glapiński ogłosił, że Rada Polityki Pieniężnej oficjalnie zakończyła cykl podwyżek stóp procentowych. Analitycy uważają, że kredytobiorców czeka niebawem kolejna dobra wiadomość. Zdaniem ekspertów komunikat prezesa Narodowego Banku Polskiego to czytelny sygnał, że RPP będzie chciała obniżyć stopy. Członkini Rady Polityki Pieniężnej powiedziała, że Polacy mogą spodziewać się obniżki już w najbliższych miesiącach, jeżeli sytuacja gospodarcza w naszym kraju okaże się sprzyjająca. Ekonomistka przyznała, że kluczowe będą w tym kontekście dane dotyczące inflacji.

Zobacz wideo Co to znaczy, że inflacja w skali miesiąca wyniosła 0 proc.? Wyjaśniamy

Ekonomistka mówi, kiedy "RPP będzie miała argumenty, żeby podjąć dyskusję na temat obniżek stóp procentowych"

Komentując komunikat Adama Glapińskiego, Mikołaj Fidziński zwrócił uwagę, że "sprawa jest w zasadzie klarowna", a "Rada Polityki Pieniężnej naprawdę szykuje się już do obniżania stóp". Fidziński zaznaczył przy tym, że decyzja o obniżce stóp procentowych może zostać podjęta już we wrześniu, biorąc pod uwagę warunki, o których wspomniał prezes NBP, czyli utrzymanie jednocyfrowej inflacji i pojawienie się prognoz wskazujących na dalszy jej spadek.

Wnioski płynące z analizy Mikołaja Fidzińskiego potwierdziła w rozmowie z Business Insider Polska członkini Rady Polityki Pieniężnej Iwona Duda. - W tej chwili poszedł mocny i czytelny sygnał ze strony RPP o zakończeniu cyklu podwyżek stóp procentowych. To istotny przekaz, który był oczekiwany przez rynki (...) W mojej ocenie, jeżeli będą sprzyjające warunki, czyli jeżeli zobaczymy spadek inflacji w szybkim tempie, jeżeli będzie to trwały trend spadkowy w dłuższym horyzoncie, to RPP będzie miała argumenty, żeby z rozwagą podjąć dyskusję na temat obniżek stóp procentowych, być może nawet już po wakacjach - powiedziała Iwona Duda.

Ekonomistka dodała jednocześnie, że należy pamiętać o niepewnej sytuacji gospodarczej i geopolitycznej, z jaką mamy aktualnie do czynienia. Niepewność ta powoduje, że polityka ekonomiczna powinna być prowadzona w elastyczny sposób, a decyzja o ewentualnym obniżeniu stóp procentowych musi uwzględniać najnowsze dane i informacje.

Obniżka stóp procentowych a dezinflacja. Jakiego poziomu inflacji oczekuje Rada Polityki Pieniężnej?

Iwona Duda powiedziała również, ile musi wynieść wskaźnik inflacji, aby Rada Polityki Pieniężnej obniżyła stopy procentowe. Ekonomistka powtórzyła przy tym informacje podane przez prezesa NBP. - Wszyscy oczekujemy inflacji jednocyfrowej i ten poziom (...) wskaźnik CPI (wskaźnik cen towarów i usług konsumpcyjnych, miara inflacji - red.) powinien osiągnąć w IV kwartale 2023 r. Myślę jednak, że inflacji na poziomie jednocyfrowym można spodziewać się już wcześniej. Podobne prognozy, co do szybszego spadku inflacji, formułowane są także przez sporą grupę analityków rynkowych (...). Proces dezinflacji jest wyraźny i będzie kontynuowany. Jest wiele przesłanek, które za tym przemawiają - stwierdziła członkini RPP.

Więcej o: