Zwolnienie lekarskie a zmiana adresu. ZUS mówi, co trzeba zrobić, by nie stracić zasiłku chorobowego

Zakład Ubezpieczeń Społecznych przypomniał, że osoby przebywające na zwolnieniu lekarskim mają obowiązek informowania o miejscu swojego pobytu. Jeżeli ubezpieczony tego nie zrobi, może stracić prawo do zasiłku chorobowego. Dotyczy to również osób, które w trakcie zwolnienia lekarskiego zmieniają miejsce pobytu. ZUS radzi, co warto zrobić w takiej sytuacji.

Osoba przebywająca na zwolnieniu lekarskim ma obowiązek poinformować ZUS oraz pracodawcę o miejscu swojego pobytu. Jeśli nie dopełnimy tej formalności, możemy stracić prawo do zasiłku chorobowego. Urzędnicy podpowiedzieli, w jaki sposób uniknąć takiej sytuacji.

Zobacz wideo Studio Biznes odc. 161 [zawiera autopromocję]

ZUS radzi, aby chorzy prosili lekarza o wystawienie zwolnienia na odpowiedni adres

ZUS zasugerował, aby sprawdzić, na jaki adres lekarz zamierza wystawić zwolnienie. Urzędnicy zauważyli, że wystawienie zwolnienia na adres, pod którym pacjent faktycznie będzie przebywał, pozwoli uniknąć wielu kłopotów. Podkreślono, że adres pobytu może być inny niż miejsce zamieszkania lub zameldowania, czy też adres, który znajduje się w dokumentacji medycznej pacjenta.

Jeżeli podczas zwolnienia lekarskiego chory zmienia swoje miejsce pobytu, jest zobowiązany poinformować o tym pracodawcę i ZUS w ciągu trzech dni. "Są też przypadki, że w trakcie zwolnienia potrzebujemy opieki innych osób i dlatego na czas rekonwalescencji przenosimy się do rodziny. Jeśli zmieniamy miejsce pobytu już po wystawieniu zwolnienia lekarskiego, to musimy w ciągu trzech dni zgłosić tę zmianę do pracodawcy i ZUS-u" - przekazano w komunikacie Zakładu Ubezpieczeń Społecznych.

Jeśli podczas zwolnienia lekarskiego nie powiemy o zmianie pobytu, ZUS może zażądać zwrotu zasiłku

Przedstawicielka ZUS wyjaśniła, z jakimi konsekwencjami musi liczyć się osoba, która nie dopełniła obowiązku związanego z poinformowaniem o miejscu pobytu podczas zwolnienia lekarskiego. - Jeżeli chory nie przekazał lekarzowi informacji o swoim miejscu pobytu w czasie zwolnienia lekarskiego, które jest inne niż adres zamieszkania albo nie poinformował pracodawcy i ZUS o zmianie miejsca pobytu w trakcie niezdolności do pracy w terminie trzech dni od tej zmiany, to może stracić zasiłek chorobowy. A jeśli zasiłek został już wypłacony, to ZUS może zażądać jego zwrotu - przekazała rzeczniczka prasowa ZUS w województwie podlaskim Katarzyna Krupicka.

Więcej o: