Kiedy seniorzy otrzymają czternastą emeryturę? Jest data. Ale nie wszyscy dostaną świadczenie

Premier Mateusz Morawiecki poinformował, kiedy zostanie wypłacona czternasta emerytura dla seniorów. Świadczenie w pełnej wysokości przysługuje tylko osobom, których wysokość comiesięcznej emerytury nie przekracza 2,9 tys. zł. brutto.

Premier Mateusz Morawiecki powiedział, kiedy seniorzy mogą się spodziewać czternastej emerytury. "Nie trzeba składać żadnych wniosków, ani deklaracji. Planujemy, że w 2023 r., 'czternastka' wpłynie na konto seniorów na przełomie sierpnia i września" - powiedział premier cytowany w komunikacie KPRM. Świadczenie w pełnej wysokości przysługuje tylko tym osobom, których wysokość comiesięcznego przelewu nie przekracza 2,9 tys. zł brutto. Osoby, które dostają powyżej tej kwoty, także mogą otrzymać "czternastkę", ale pomniejszoną na zasadzie "złotówka za złotówkę". 

Zobacz wideo Ludzie nadal unikają PPK? "Chcemy pokazać Polakom, że to są ich prywatne oszczędności"

Czternasta emerytura na stałe. Duda złożył podpis

19 lipca prezydent Andrzeja Dudę podpisał sześć różnych ustaw, w tym dokument, na mocy którego "czternastka" stała się dodatkowym rocznym świadczeniem pieniężnym przysługującym na stałe. Ustawa wejdzie w życie po upływie 14 dni od dnia ogłoszenia, z kilkoma wyjątkami, które wejdą w życie 1 stycznia 2024 roku i 1 stycznia 2025 roku. Zgodnie z ustalonymi przepisami czternasta emerytura będzie przysługiwać osobom uprawnionym, w kwocie najniższej emerytury, ustalonej 1 marca w roku, w którym wypłacone zostanie świadczenie. 

W ustawie przewidziano także możliwość określenia wyższej kwoty czternastki. Będzie za to odpowiadać Rada Ministrów, która nie później niż do 31 października danego roku, w drodze rozporządzenia będzie mogła zwiększyć kwotę kolejnego dodatku rocznego z poziomu minimalnej emerytury. Dodatkowo kwota czternastej emerytury ma wynosić co najmniej 50 zł. Jeżeli dodatkowe świadczenie nie osiągnie takiego pułapu, wówczas nie będzie przyznawane w ogóle.

W nowym prawie jest także zapis o terminie wypłaty świadczenia. Sama wypłata będzie następowała automatycznie. Z kolei termin ma być ustanowiony przez Radę Ministrównie w drodze rozporządzenia, nie później niż do 31 października w roku poprzedzającym wypłatę kolejnego dodatkowego świadczenia. Decyzje w sprawie tzw. czternastki będą wydawać właściwe organy emerytalno-rentowe. Te same organy będą odpowiadać także za wypłatę dodatkowego świadczenia.

Więcej o: