Ogrodzenie posesji. Czy przed postawieniem płotu konieczna jest zgoda sąsiada? Przepisy są jasne

Czy można postawić płot bez zgody sąsiada? Jeśli się nad tym zastanawiasz, powinieneś poznać podstawowe przepisy, które jak się okazuje, mogą działać na twoją korzyść. Jakie wymogi trzeba spełnić, aby postawić ogrodzenie? Sprawdzamy.

Wielu właścicieli domów zastanawia się, czy przed ogrodzeniem swojej działki, powinni mieć zgodę swoich sąsiadów. Co na ten temat mówią obecne przepisy prawa budowlanego?

Zobacz wideo Spotkanie Donalda Tuska z sympatykami. "Wolę rudego niż łupieżcę"

Czy sąsiad musi wyrazić zgodę na postawienie ogrodzenia? Przepisy są jasne

Według obowiązujących przepisów, właściciele działek mogą ogrodzić swoją działkę bez zgody sąsiadów. Należy pamiętać, że ogrodzenie musi znajdować się tylko na naszej posesji - nie może więc zahaczać o nieruchomość sąsiadów.

Zanim zdecydujemy się na postawienie ogrodzenia, warto skorzystać z usług geodety, który dokładnie wymierzy działkę i określi jej granice. Wówczas unikniemy ewentualnej konieczności rozbiórki ogrodzenia, ponieważ może się okazać, że znajduje się poza naszą posesją. Należy też pamiętać, że o późniejsze utrzymanie ogrodzenia musi zadbać jego właściciel, a nie dwie strony, które oddziela.

Czy postawienie ogrodzenia trzeba zgłaszać? Są pewne wytyczne

Zanim zdecydujemy się na budowę ogrodzenia, musimy też pamiętać o kilku podstawowych wytycznych. Przede wszystkim nie trzeba nigdzie zgłaszać postawienia ogrodzenia, którego wysokość nie przekracza 2,2 metra wysokości (od poziomu gruntu, na którym stoi).

Ta reguła nie dotyczy jednak płotów, które znajdują się bezpośrednio przy ulicach, torach kolejowych czy głównych drogach. W tym przypadku konieczne jest powiadomienie odpowiedniego starostwa. Pamiętajmy również, że niedozwolone jest umieszczanie jakichkolwiek ostrych elementów (np. drutów kolczastych) na jakimkolwiek ogrodzeniu, które jest niższe niż 1,8 metra - czytamy na stronie prawo.pl.

Więcej o: