Jak wynika z najnowszych danych Głównego Urzędu Statystycznego, w Polsce liczba noclegów zarezerwowanych przez turystów z zagranicy w pierwszych pięciu miesiącach 2023 roku wzrosła o ponad 237 tysięcy względem 2022 roku. Największy wzrost nastąpił wśród turystów pochodzących z Czech, gdzie jest to aż 107 proc. Na drugim miejscu mamy Norwegię ze wzrostem o 89 proc., a następnie mieszkańców Wielkiej Brytanii z wynikiem +85 proc. Najmniejsza różnica dotyczy turystów ze Stanów Zjednoczonych. Tutaj zanotowano wzrost o 22 proc. Według szacunków firmy Hreit w kolejnych miesiącach te liczby mogą być jeszcze wyższe.
Liczba noclegów udzielonych cudzoziemcom na początku 2023 roku Hreit na podstawie danych GUS
Polska ma liczne atuty turystyczne. Poza pięknymi parkami czy obiektami zabytkowymi jak np. Zamek Królewski w Warszawie, czy Wawel w Krakowie, podróżnych przyciągają także korzystne ceny. Jak pokazują dane Eurostatu podsumowujące 2022 rok, polskie hotele i restauracje są jednymi z najtańszych w Europie. Wyższe koszty są np. w Hiszpanii - o 9 proc, Francji - o 51 proc., czy w Niemczech o 46 proc. Z kolei do tańszych państw - według analiz - należą m.in. Rumunia, Węgry oraz Turcja.
Poziom cen w hotelach i restauracjach w stosunku do Polski Hreit
Jednak nie tylko ceny przyciągają podróżnych do Polski. Turyści mogą docenić także niskie wskaźniki przestępczości w naszym kraju. Portal Numbeo w swoim najnowszym zestawieniu pod względem bezpieczeństwa plasuje nas bowiem na 13. pozycji w Europie. Przed Polską są m.in. Austria, Dania, Finlandia, Monako, Holandia czy Estonia. Z kolei kraje, które mają wyższy wskaźnik przestępczości to np. Portugalia, Słowacja, Norwegia, Węgry, Hiszpania, Niemcy czy Irlandia.