Tysiące dzieł sztuki poleci na Księżyc. "Wiadomość w butelce do przyszłości". Projekt wspiera NASA

Księżyc niebawem wzbogaci się o tysiące dzieł sztuki. Jest to możliwe za sprawą projektu Lunar Codex, wspieranego przez NASA, który wykorzysta technologię, aby sprawnie przetransportować dzieła. Dzięki wysłaniu prac w kosmos, a nie do muzeum "podróżnicy, którzy znajdą te kapsuły czasu, będą mogli odkryć część bogactwa naszego dzisiejszego świata".

Dzieła 30 tysięcy artystów, muzyków, pisarzy i twórców ze 157 krajów trafią niebawem nie do muzeum, ale na Księżyc. Jest to możliwe za sprawą projektu Lunar Codex autorstwa fizyka Samuela Peralty. Dzięki zastosowanej technologii dzieła sztuki będą mogły spędzić tam wieki. Projekt odbywa się we współpracy z NASA i stanowi część programu Artemis, czyli załogowych misji na Księżyc.

Zobacz wideo Miliardy dolarów, by wrócić na Księżyc. Po co nam Misja Artemis? [Next Station]

Księżyc zamieni się w muzeum? Projekt Lunar Codex to "wiadomość w butelce do przyszłości"

Jak informuje portal Designboom, projekt Lunar Codex wykorzystuje technologię o nazwie NanoFische do archiwizacji ponad 30 tysięcy dzieł sztuki i literatury. Wśród nich znajdują się czasopisma, wystawy, albumy, filmy, podcasty, powieści i wiersze. Dzięki poddaniu materiałów cyfryzacji możliwe jest przechowywanie ich przez setki tysięcy lat lub nawet dłużej. Lunar Codex przechowuje wszystkie informacje takie jak grafika i teksty w formie cyfrowej na niewielkich kartach pamięci, które swoją wagą nie powodują problemu podczas transportu na Księżyc. W celu zapewnienia bezpieczeństwa danych autor projektu wraz z zespołem tworzą wiele kopii plików.

Ładunek będzie przechowywany w specjalnej kapsule o nazwie MoonBox, która zostanie umieszczona w pojemniku DHL MoonBox. Kiedy statek kosmiczny Peregrine Lander wyląduje na Księżycu, DHL MoonBox będzie przytwierdzony do jego ramy. "Lunar Codex to także wiadomość w butelce do przyszłości, dzięki której podróżnicy, którzy znajdą te kapsuły czasu, będą mogli odkryć część bogactwa naszego dzisiejszego świata. Przemawia za ideą, że pomimo wojen, pandemii i wstrząsów środowiskowych ludzkość znalazła czas na marzenia, czas na tworzenie sztuki" - oznajmił Samuel Peralta cytowany przez portal. 

Według doniesień portalu news.artnet.com wiele prac posiada tematykę kosmiczną. Wśród nich znajduje się sitodruk Alexa Colville'a z 1980 roku "New Moon", obraz Seana Williama Randalla "The Dreaming Moon" z 2016 roku i akwaforta i akwatinta Doreen Foster z 2012 roku "Moon Dance". Wśród kolekcji nie zabraknie prac artystek, takich jak linoryty Olesi Dzhurayevej z Ukrainy, która była ewakuowana z Kijowa w kwietniu 2022 r. Kolekcja zawiera również prace artystów z niepełnosprawnościami, a także poezję tworzoną ze współpracy ze sztuczną inteligencją.

Dzieła sztuki trafią na Księżyc już w tym roku. NASA współpracowała w przeszłości przy projekcie

Kolekcja "Nova" zostanie wystrzelona w październiku lub listopadzie 2023 r. do krateru Malapert, który leży w pobliżu południowego krańca Księżyca. Dzieła sztuki zostaną wysłane za pomocą statku firmy SpaceX Falcon 9 wraz z lądownikiem NASA CLPS-2 Mission Lander. Kolejna "The Peregrine Collection" trafi na Księżyc w listopadzie lub grudniu 2023 r. do Sinus Viscositatis. Natomiast w listopadzie 2024 r. zostanie wysłana Kolekcja Polaris do krateru Nobile, który znajduje się w pobliżu południowego bieguna Księżyca. W przeszłości odbył się już transport dzieł sztuki w ramach tego projektu. Kolekcja Orion była wystrzelona 16 listopada na statku kosmicznym Orion przez Space Launch System NASA w ramach misji Artemis i sprowadzona na Ziemię 11 grudnia 2022 r.

Więcej o: