W czym Polska jest lepsza od Zachodu? Jesteśmy dumni z Paczkomatów i nie tylko

Paczkomaty, Żabka i BLIK - z tego są dumni Polacy, a przynajmniej takie odpowiedzi wskazywali w patriotycznym wątku na Twitterze. W czym widzimy się lepsi od Zachodu? Znamy odpowiedzi.

"Gdybyście mieli wymienić coś, w czym Polska jest lepsza od Zachodu, co by to było?" - zapytał na portalu X (wcześniej Twitter) dziennikarz Obserwatora Gospodarczego Radosław Ditrich. Internauci bardzo szybko podłapali zabawę i zaczęli wymieniać. W odpowiedziach znalazło się kilka firm lub rozwiązań unikalnych dla polskiego rynku. Sam Ditrich wyliczankę zaczął od BLIK-a. 

Zobacz wideo Liczba urodzonych dzieci w Polsce spada na łeb na szyję

Polacy doceniają BLIK-a i InPost

BLIK to system płatności mobilnych, który umożliwia płacenie w sklepach stacjonarnych i internetowych, wypłacanie i wpłacanie gotówki w bankomatach oraz realizowanie natychmiastowych przelewów jedynie przy pomocy smartfonów, dzięki specjalnie generowanym, jednorazowym czekom z cyfrowym kodem. W ten sposób możemy zapłacić praktycznie za wszystko od biletów na pociąg, przez chleb w sklepie osiedlowym, po paliwo. Z najnowszych danych wynika, że od kwietnia do czerwca 2023 roku użytkownicy BLIK-a zrealizowali 426 mln transakcji o wartości 57,9 mld zł. Z tego rozwiązania aktywnie korzysta 14 mln osób. Sam Ditrich przyznał, że docenia, że "idąc na pociąg lub autobus jest w stanie kupić bilet w ciągu 1-2 minut a system jest bardzo intuicyjny". O BLIK-u pisali też inni użytkownicy. 

Bardzo często wymieniano również Paczkomaty. To system skrytek pocztowych firmy kurierskiej InPost, służący do odbierania paczek 24 godziny na dobę przez 7 dni w tygodniu. Wystarczy pojawić się pod paczką z kodem i numerem telefonu, aby odebrać zamówioną przesyłkę. Według badań przeprowadzonych przez Kantar z marca tego roku aż 94 proc. respondentów wybiera Paczkomat InPost podczas zakupów online. W Polsce jest ponad 20 tysięcy paczkomatów, a skrytki te znajdują się również w m.in. Francji czy Wielkiej Brytanii. Użytkownicy zwracali uwagę na łatwą dostępność i bliskość paczkomatów.  

Żabka lepsza od zachodnich sklepów?

Wielką trójkę firm, które najczęściej wymieniali użytkownicy, jest także Żabka, czyli sieć małych sklepów. "Liczba sklepów na mieście - na zachodzie często trzeba iść kilometr do najbliższego sklepiku nawet w centrum miasta, u nas żabki co chwilę" - tłumaczył wskazanie Żabki jeden z internautów. Rzeczywiście jeśli wierzyć stronie internetowej sklepu ponad 17 miliona osób mieszka nie dalej, niż 500 m od najbliższej Żabki. W całym kraju ma znajdować się aż 9750 sklepów sieci Żabka. 

Warto też odnotować, że w wyliczance wymieniono, chociażby aplikację mObywatel, która ułatwia załatwianie spraw urzędowych i gromadzi najważniejsze dokumenty, stacje benzynowe, internetowe recepty i porady medyczne, sam internet i jego szybkość czy łatwość w płatności kartą. W końcu Polska jest jednym z europejskich liderów w płatnościach elektronicznych, co potwierdza także docenienie BLIK-a. 

Więcej o: