Najbardziej niebezpieczne miasta w Europie. Czy obok francuskich i włoskich są jakieś polskie? [RANKING]

W sieci pojawił się ranking najniebezpieczniejszych miast Europy. Warto rzucić na niego okiem przed planowaniem nadchodzących podróży. Wiele z miast znajdujących się na liście należy do popularnych wśród turystów wakacyjnych miejscówek. Polskie miasta także znalazły się w rankingu. Gdzie uplasowały się polskie miejscowości?

Numbeo to internetowa baza danych tworzona na podstawie informacji udostępnianych przez użytkowników. Można w niej znaleźć nie tylko ogólny indeks jakości życia, ale także m.in. indeks przestępczości (Crime Index), który jest wskazówką informującą o poziomie bezpieczeństwa w danym kraju czy mieście. Przy sporządzaniu rankingu brane są pod uwagę różne kryteria oraz subiektywne odczucia ankietowanych. W przypadku indeksu przestępczości respondenci odpowiadają na pytania związane m.in. z napadami, problemami z narkotykami czy też rasizmem. 

Zobacz wideo PiS pyta w referendum o wiek emerytalny. "Bezdennie głupie"

Najniebezpieczniejsze miasta w Europie. Ranking

Ranking Numbeo jasno wskazuje, że w przypadku Europy najniebezpieczniejszym miastem jest znajdująca się na Sycylii we Włoszech Katania. Ze swoim współczynnikiem 64,6 zajmuje pierwsze miejsce na liście. Na niechlubny wynik składa się w głównej mierze duża obawa przed kradzieżami kieszonkowymi czy kradzieżami samochodów, a także korupcją. Zaledwie o 0,2 pkt bezpieczniej jest w Marsylii. To francuskie miasto zajęło w rankingu drugie miejsce. Niebezpieczeństwo ma wynikać w głównej mierze z przestępstw narkotykowych oraz działalności gangów. Podium zamyka angielskie Birmingham ex aequo z oddalonym o około 30 km Coventry. Oba miasta osiągnęły współczynnik o wartości 63,1 pkt. W pierwszej dziesiątce znalazły się także: 

  • Charleroi (Belgia),
  • Neapol (Włochy),
  • Montpellier (Francja),
  • Liege (Belgia),
  • Grenoble (Francja),
  • Nantes (Francja).

Na liście można znaleźć również polskie miasta. Należy ich jednak szukać dużo niżej. W pierwszej setce uwzględniono wyłącznie trzy z nich: Łódź, która ze współczynnikiem 40,7 pkt zajęła 61. pozycję, Gdańsk 83. miejsce z 32 pkt oraz Poznań, który z 28,1 pkt zajął 97. miejsce.

Które miasta na świecie są najbardziej niebezpieczne?

Jeżeli jednak w rankingu uwzględni się wszystkie miasta świata, znajdująca się na europejskim podium Katania zajmie dopiero 40 miejsce. Światową listę otwiera wenezuelskie Caracas, które według Numbeo osiągnęło aż 83,1 pkt w klasyfikacji najniebezpieczniejszych miast na świecie. Za nim uplasowały się takie miejscowości jak: Pretoria (RPA), Port Moresby (Papua-Nowa Gwinea), Durban (RPA), Johannesburg (RPA), San Pedro Sula (Honduras), Rio de Janeiro (Brazylia), Salvador (Brazylia), Fortaleza (Brazylia), Recife (Brazylia).

Ranking Numbeo, mimo globalności, zawiera dane generowane przez użytkowników internetu. Oznacza to, że prezentowane wyniki zostały opracowane na podstawie ograniczonej liczby informacji. Warto więc pamiętać, że może on stanowić jedynie luźną wskazówkę dotyczącą bezpieczeństwa czy poziomu przestępczości w danym kraju i mieście. 

Więcej o: