Tauron ruszył z kontrolami fotowoltaiki, mówi o nadużyciach. "Twój sąsiad podbija napięcie"

Tauron Dystrybucja prowadzi kontrole mikroinstalacji fotowoltaicznych. Spółka twierdzi, że niektórzy klienci dopuszczają się do nadużyć. W samym obszarze gliwickim wykryto ponad 1,5 tys. niepoprawnych nastaw falowników i 1,6 tys. przypadków przekroczeń mocy zainstalowanej.
Zobacz wideo Fotowoltaika i upały. Czy zawsze to przepis na sukces? I czy warto ją jeszcze zakładać?

Jak wskazuje Tauron Dystrybucja (TD), klienci zgłaszają, że w słoneczne dni często wyłącza się ich falownik. "Odwrócenie przepływu energii, szczególnie w słoneczne dni powiązane z brakiem autokonsumpcji po stronie wytwórcy, skutkuje problemami napięciowymi, które wpływają na znaczny wzrost reklamacji klientów" - czytamy w komunikacie.

Tauron twierdzi, że klienci zmieniają ustawienia trybu pracy falownika. "Niezgodne z prawem"

Spółka podała, że autokonsumpcja energii wynosi około 20 proc. Pozostała część wyprodukowanej energii jest wprowadzana do sieci, co powoduje wzrost napięcia powyżej dopuszczalnych norm (dla napięcia 230 V wartość w przedziale 207 V - 253 V, a dla napięcia 400 V wartość w przedziale 360 V - 440 V), a w konsekwencji wyłączenie się falownika. "Takie działanie mikroinstalacji jest prawidłowe, ponieważ chroni urządzenia przed uszkodzeniami na skutek zbyt wysokiego napięcia w sieci" - przekazała Ewa Groń, rzeczniczka prasowa Tauron Dystrybucji.

Reklamacje, które wpływają do spółki od klientów, wskazują, że niektórzy klienci zmieniają ustawienia trybu pracy falownika, aby móc generować więcej energii. "Takie działanie jest niezgodne z prawem i stwarza zagrożenie dla wszystkich mikroinstalacji pracujących w okolicy oraz urządzeń wszystkich osób zasilanych z danego obwodu" - podkreśla Tauron Dystrybucja. "Innymi słowy, twój sąsiad podbija napięcie, ty nie generujesz energii" - wyjaśniła rzeczniczka prasowa Ewa Groń. W samym tylko obszarze gliwickim Tauron Dystrybucja wykrył ponad 1500 niepoprawnych nastaw falowników i 1600 przypadków przekroczeń mocy zainstalowanej.

Fotowoltaika. Tauron rozpoczął kontrole mikroinstalacji

Firma dodała, że aby wyeliminować przypadki działań niezgodnych z prawem, stosowanych przez właścicieli mikroinstalacji fotowoltaicznych, zdecydowała o rozpoczęciu kontroli mikroinstalacji. "Sprawdzamy poprawność montowanych mikroinstalacji przyłączonych do naszej sieci pod trzema względami: przekroczeń mocy zainstalowanej, przekroczeń napięcia przy równoczesnym generowaniu energii elektrycznej oraz wprowadzania energii do sieci bez zawartej umowy" - tłumaczy Ewa Groń.

Tauron Dystrybucja wskazuje, że jeśli zamontowana mikroinstalacja jest niezgodna z przepisami prawa oraz zawartą umową, która określa zasady wprowadzania energii do sieci z mikroinstalacji, podawane są ścieżki formalnego uregulowania tej sytuacji. Natomiast jeśli klienci nie zareagują na otrzymane wezwanie, następnym krokiem jest przeprowadzenie fizycznej kontroli mikroinstalacji u klienta. Po potwierdzeniu nieprawidłowości takie przypadki zostaną skierowane do Urzędu Regulacji Energetyki (URE).

Więcej o: