Pierwsza elektrownia atomowa coraz bliżej. Jest kluczowy wniosek. "Kamień milowy"

Polskie Elektrownie Jądrowe złożyły wniosek o wydanie decyzji lokalizacyjnej dla pierwszej elektrowni jądrowej w Polsce. - To przybliża nas do momentu, gdy na Pomorzu zacznie działać i produkować prąd pierwsza w kraju elektrownia jądrowa - zapewnia minister Anna Łukaszewska-Trzeciakowska, Sekretarz Stanu w KPRM, Pełnomocnik Rządu do spraw Strategicznej Infrastruktury Energetycznej.

Spółka Polskie Elektrownie Jądrowe (PEJ) informuje, że złożyła do Wojewody Pomorskiego wniosek o wydanie decyzji lokalizacyjnej dla pierwszej w Polsce elektrowni jądrowej. Wiadomo już, że przełomowa inwestycja powstanie na Pomorzu, w gminie Choczewo.

Zobacz wideo PiS pyta w referendum o wiek emerytalny. "Bezdennie głupie"

Złożenie wniosków to jeden z najistotniejszych kroków w procesie administracyjnym prowadzących do rozpoczęcia budowy obiektu. Zapewni spółce prawo do terenu niezbędnego dla budowy inwestycji, zarówno na lądzie, jak i na morzu. Określi również nieruchomości, które zostaną objęte inwestycją, a także sprecyzuje warunki realizacji inwestycji, w tym techniczne, środowiskowo-konserwatorskie, przeciwpożarowe.

- Złożony dziś wniosek o wydanie decyzji o ustaleniu lokalizacji inwestycji stanowi kamień milowy w działaniach spółki Polskie Elektrownie. Polski Rząd odpowiedzialnie przebudowuje swój miks i system energetyczny, wzmacniając przy tym bezpieczeństwo energetyczne kraju. Konsekwentna realizacja Programu Polskiej Energetyki Jądrowej przybliża nas do momentu, gdy na Pomorzu zacznie działać i produkować prąd pierwsza w kraju elektrownia jądrowa, zapewniając jednocześnie Polakom bezemisyjną, bezpieczną i stabilną energię - stwierdza minister Anna Łukaszewska-Trzeciakowska, Sekretarz Stanu w KPRM, Pełnomocnik Rządu do spraw Strategicznej Infrastruktury Energetycznej w komunikacie przesłanym przez biuro prasowe PEJ. 

Elektrownia atomowa coraz bliżej. Przybywa kluczowych decyzji

Do tej pory Polskie Elektrownie Jądrowe uzyskały już m.in. decyzję zasadniczą wydaną przez Ministerstwo Klimatu i Środowiska potwierdzającą, że inwestycja spółki jest zgodna z realizowaną przez państwo polityką energetyczną. A także ogólną opinię potwierdzającą poprawność zakresu weryfikacji analiz bezpieczeństwa przekazaną przez Państwową Agencję Atomistyki. Na zaawansowanym etapie jest także procedura środowiskowa zmierzająca do uzyskania decyzji o środowiskowych uwarunkowaniach.

W ramach Programu Polskiej Energetyki Jądrowej planowane jest wybudowanie dwóch elektrowni jądrowych - elektrownia na Pomorzu jest pierwszą. 

Więcej o: