Jak obliczyć emeryturę? Zrób to sam bez wychodzenia z domu. ZUS udostępnił specjalny kalkulator

Jak obliczyć wysokość emerytury? Zakład Ubezpieczeń Społecznych udostępnił narzędzie, dzięki któremu każdy może obliczyć, jak wysokie świadczenie może otrzymać. Zanim senior zdecyduje się skorzystać ze świadczenia emerytalnego, może sprawdzić, ile przez lata pracy uzbierał. Gdzie znaleźć nowy kalkulator ZUS?

Seniorzy, którzy korzystają ze strony PUE ZUS, już teraz mogą sprawdzić wysokość swojej emerytury. Wystarczy dostęp do internetu oraz komputera lub smartfonu, aby dowiedzieć się, ile dokładnie wyniesie ich świadczenie emerytalne. Jak to zrobić? Podpowiadamy.

Zobacz wideo Czy należy podwyższyć wiek emerytalny czy może utrzymać obecny stan rzeczy? [SONDA]

Kalkulator ZUS. Jak obliczyć emeryturę?

Podstawą do obliczenia przysługującej seniorowi emerytury są składki na ubezpieczenie emerytalne. "Kalkulator oblicza prognozowaną wysokość emerytury na przyszły rok i kolejne lata" - poinformował ZUS. Dodał również, że "Kalkulator korzysta z tablicy średniego dalszego trwania życia kobiet i mężczyzn z komunikatu Prezesa Głównego Urzędu Statystycznego ogłaszanego pod koniec marca każdego roku".

Z kalkulatora można skorzystać na stronie zus.pl w zakładce "świadczenia", gdzie wybieramy zakładkę "kalkulatory emerytalne". Możemy go znaleźć również na Platformie Usług Elektronicznych ZUS. Tam powinniśmy wybrać zakładkę "ubezpieczony", po czym z bocznego panelu wybieramy "Kalkulator emerytalny". Następnie osoba, która chce obliczyć swoją przyszłą emeryturę, musi uzupełnić wszystkie wymagane dane, takie jak deklarowany wiek przejścia na emeryturę, rok rozpoczęcia pracy czy kwota składek za 12 miesięcy kalendarzowych.

mLegitymacja emeryta-rencisty. Jak z niej korzystać?

Osoby, które zdecydują się przejść na emeryturę, mają prawo do wielu zniżek i benefitów. Warto o tym pamiętać i skorzystać z mLegitymacji emeryta-rencisty. "Nie wymaga to składania żadnego wniosku ani wizyty w ZUS. Osobom, które nabędą uprawnienia do emerytury lub renty od stycznia 2023 r., ZUS wyda legitymacje w formie elektronicznej. Emeryci lub renciści, którzy zechcą dodatkowo otrzymać tradycyjną legitymację w formie karty plastikowej, będą mieli taką możliwość. Wystarczy, że złożą odpowiedni wniosek do ZUS" - czytamy na stronie ZUS-u. Dzięki legitymacji osoba, która pobiera świadczenia, może korzystać m.in. ze zniżek w transporcie publicznym.

Więcej o: