Ukraińska inwestorka chce przejąć polski Intersport. Jest wniosek w UOKiK. Giełda oszalała

Galyna Fedoriwna Gerega, jedna z najbogatszych Ukrainek, złożyła wniosek o przejęcie polskiego oddziału Intersportu. W planach jest rozbudowa polskiej sieci sklepów sportowych.

Intersport może trafić w ręce jednej najbogatszych Ukrainek, Galyny Fedoriny Geregi, która 11 sierpnia złożyła wniosek w sprawie przejęcia spółki. UOKiK poinformował o tym w komunikacie dopiero 17 sierpnia. "Planowana koncentracja polega na pośrednim przejęciu kontroli nad Intersport Polska S.A. przez Galynę Fedoriwnę Gerega za pośrednictwem spółek zależnych Epicentr K LLC oraz Paravita Holding Limited. Galyna Fedoriwna Gerega jest osobą fizyczną, obywatelką Ukrainy, posiadającą udziały w spółkach kapitałowych, które umożliwiają sprawowanie kontroli nad przedsiębiorcami" - czytamy na stronie Urzędu.

Zobacz wideo PiS pyta w referendum o wiek emerytalny. "Bezdennie głupie"

Intersport może zmienić właściciela

Podchody pod przejęcie Intersportu trwają od kilku miesięcy, spółka już w kwietniu informowała, że zawarła umowę dotycząca wspólnej inwestycji w Intersport z z Epicentr K Llc z siedzibą w Kijowie (jako inwestorem) oraz partnerem biznesowym inwestora - Paravita Holding Limited z siedzibą na Cyprze - podają inwestycje.pl za ISBNews. Umowa przewiduje inwestycję w wysokości 10 mln euro na rozwój Intersport Polska. Pieniądze te mają zostać przeznaczone na modernizację istniejących salonów oraz budowę nowych. W ciągu 3-4 lat liczba sklepów Intersport w naszym kraju ma wzrosnąć z 36 do 66. Inwestorzy mają doświadczenie w branży, bo prowadzą ukraińską filię Intersportu, 

Po ogłoszeniu informacji o wniosku do UOKiK akcje Intersportu wystrzeliły i wzrosły w ciągu dwóch dni o kilkanaście procent. Z poziomu 80 groszy za akcję, urosły do niemal 99 groszy. W poniedziałek po otwarciu kurs nie tylko się utrzymał, a wręcz wzrósł do poziomu 1,20 zł. Jeszcze przed południem nastąpiło ochłodzenie nastrojów, ale wycena Intersportu i tak wzrosła ostatecznie o 10-15 groszy i w środę rano wynosi 89 groszy. 

Kim jest Galyna Fedoriwna Gerega?

Majątek Ukrainki jest szacowany na 395 mln dol. To daje jej według "Forbesa" 26. miejsce na liście najbogatszych ludzi w Ukrainie. Licząc z mężem majątek pary wynosi jednak już 1,7 mld dol., co daje im siódme miejsce na tej samej liście. "Skąd takie bogactwo Ukrainki? Jest współwłaścicielką sieci hipermarketów budowlanych "Epicentr". Posiada udziały w licznych innych przedsiębiorstwach. W przeszłości zajmowała się polityką. W latach 2011-2014 była sekretarzem Kijowskiej Rady Miejskiej ds. handlu, przedsiębiorczości, gastronomii i usług. Od 2012 do 2014 roku pełniła funkcję mera Kijowa (odpowiednik prezydenta miasta w Polsce). Za działalność w Ukraińskim Instytucie Badan Ekstremizmu została wpisana przez reżim Władimira Putina na listę osób, które Rosja objęła sankcjami" - wylicza biznes.interia.pl. 

Więcej o: