Górnicy jadą manifestować do Warszawy. Domagają się 10 tys. zł premii. Ostatnią dostali w lipcu

Górnicy Jastrzębskiej Spółki Węglowej (JSW) będą protestować w Warszawie. Znamy już datę - to 29 września. Domagają się wypłacenia ponad 10 tysięcy złotych nagrody, w związku z przyjętym w sierpniu prawem, które uderzyło w spółkę. Ostatni raz nagrody państwowa firma wypłacała w lipcu.

Andrzej Duda podpisał 16 sierpnia ustawę dotyczącą m.in. składki solidarnościowej od nadzwyczajnych zysków z wydobycia węgla i produkcji koksu w 2022 r. Zobowiązane do jej zapłaty są spółki zatrudniające ponad 3 tys. pracowników. W praktyce jest to jedynie Jastrzębska Spółka Węglowa, która wyliczyła, że będzie musiała zapłacić 1,6 mld zł. Nowym prawem oburzone są jednak związki zawodowe działające w JSW, które weszły w spór zbiorowy z zarządem.  

Zobacz wideo Wszyscy górnicy stracą pracę? „Mówimy o likwidacji branży, a nie restrukturyzacji"

Górnicy z JSW domagają się nagród  

Głównym postulantem jest wypłacenie dla załogi 15 proc. kwoty przeznaczonej na nową daninę. W protokole stworzonym po jednym ze spotkań obu stron 4 września czytamy, że skoro w JSW zatrudnionych jest 21 tysięcy pracowników, to każdy z nich otrzymałby ponad 11 tysięcy złotych. "Wartość funduszu wypłaty nagrody stanowiłaby około 240 mln zł, a ogółem koszty pracodawcy obciążyłyby JSW kwotą około 302 mln zł." - czytamy dalej w protokole. Zarząd JSW nie widzi jednak możliwości wypłacania pracownikom takich pieniędzy.  

"Aby jednak nagroda ta wpłynęła na wasze konta, musi się jeszcze zgodzić Warszawa" - napisali związkowcy na Facebooku, zapowiadając manifestację w stolicy, która ma wpłynąć na zmianę decyzji władz kontrolowanej przez państwo firmy. "29 września jedziemy do stolicy zawalczyć o należne pieniądze dla pracowników Jastrzębskiej Spółki Węglowej" - przekazano o celu i terminie manifestacji. Do tego czasu ma się obyć jeszcze jedno spotkanie na linii zarząd - związkowcy. Będzie to prawdopodobnie 11 lub 12 września.  

JSW może ewentualnie wypłacić nagrody, ale jeszcze nie teraz

Z informacji zawartych w protokole wynika, że zarząd przyznał, że mógłby się ugiąć i wypłacić pracownikom nagrody, ale dopiero po danych finansowych za trzeci kwartał. Wtedy "ewentualnie" możne wrócić do rozmów i to rozważyć. Akurat w tym tygodniu opublikowano też dane za drugi kwartał 2023 r. i są one dosyć pozytywne. Jastrzębska Spółka Węglowa wypracowała zysk netto w wysokości około 0,8 mld zł. - Mimo trudności, z jakimi mierzy się cała branża węglowa, Jastrzębska Spółka Węglowa utrzymuje dobrą pozycję na rynku - mówił Tomasz Cudny, prezes zarządu JSW. 

Co ciekawe Jastrzębska Spółka Węglowa swoim pracownikom nagrody ostatni raz wypłaciła dosyć niedawno, bo w lipcu. Wydano wtedy ok. 230 mln złotych na premie dla pracowników. Na jedną osobę przypadało od 7,5 tys. do 11,5 tys. złotych w zależności od zajmowanego stanowiska oraz "zaangażowania i osiągniętych wyników finansowych spółki". 

Więcej o: